Menu

Ako na SEO blogu: Checklist & videorozhovor s úspešnými blogermi

Autor Diana Zadáková Diana Zadáková

Radi by ste zvýšili návštevnosť svojho blogu bez tisícových investícií do reklamy? Chceli by ste získavať nových a relevantných čitateľov? Zamerajte sa na SEO svojho blogu! Pripravili sme pre vás SEO checklist, ktorý zvládnete implementovať bez asistencie špecialistov, a ktorý vám významne pomôže dosiahnuť vyššiu návštevnosť z organických výsledkov.

Blog je dnes regulárnou súčasťou firemných webov a e-shopov. Jedinec, ktorý vedie osobný blog a túži stať sa ,,fulltime blogerom“, sa musí naozaj snažiť, aby uspel. Blogerský rybníček je celkom plný a každým dňom v ňom pribúdajú nové rybky.

Blogging is not dead - mem
 

Či už píšete blog kvôli propagácii produktov, pre radosť, zábavu či peniaze, je potrebné si uvedomiť, že blog bol, je a bude predajným nástrojom. Nezáleží, či predáva vaše produkty, know-how, osobný brand, názor či nápad. Váš blog PREDÁVA a bez zákazníkov (v blogerskom svete skôr návštevníkov) nemá komu.

Štrnásť tipov na populárny obsah (pre váš blog) sme vám už prezradili. Hoci tvorba kvalitného contentu je alfou a omegou vašej blogerskej dráhy, jeho propagácia/komunikácia je druhou, nemenej dôležitou zložkou. Uznajte sami – čo so skvelým článkom, keď o ňom nikto nevie?

Dve rady na nezaplatenie, bez ktorých to ani s dobrým SEO nepôjde

1. Vytrvajte

Ak píšete osobný blog z nutnosti a nie z radosti, skôr alebo neskôr od písania upustíte. Píšte preto len vtedy, ak skutočne chcete a máte čo povedať. Nevzdávajte sa, ak je čítanosť blogu spočiatku nízka. Všetci začínali od nuly. Ak budete tvoriť hodnotné články (a mať dobré SEO 😉), vaše publikum si vás nájde! Vytrvajte!

A v prípade, že máte občas chuť vašu blogerskú kariéru ,,zabaliť“, nalepte si na nástenku hlavné benefity blogovania, ktoré vám dodajú (stratenú) motiváciu. 🙂

2. Držte sa témy

Ďalší dôležitý bod – držte sa témy. Zísť z cesty sa dá totiž veľmi ľahko. A výsledok? Vaši čitatelia nebudú vedieť, čo od vášho blogu očakávať.

Praktický príklad – firemný blog

Blog eVisions sa zameriava primárne na:

 • online marketing
  • v Česku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a Slovensku
  • na všetky oblasti, ktoré pokrývame (SEO, linkbuilding, sociálne siete, copywriting …) – tipy,
  • rady, zaujímavosti, (humorné) postrehy
  • na novinky z odborov
  • na aktuality čiže hot topic v spojitosti s naším odborom (napr. prezidentské voľby, hokejová extraliga…)
 • Reporty z konferencií a prednášok
 • Case study – výsledky našej práce
 • Infografiky súvisiace s online prostredím
 • Osobný rozvoj
 • Firemnú kultúru eVisions

Chceme edukovať trh v oblastiach online marketingu, poskytovať (zdarma 🙂) know-how a prispievať k osobnému rozvoju našich čitateľov.

Ako dostať blog k čo najväčšiemu počtu (relevantných) ľudí a nevydať ani korunu?

Máte odhodlanie sa blogovaniu venovať, motiváciu na písanie aj fúru (konzistentných) nápadov, ktorými chcete obohatiť svet. Teraz už to všetko zostáva ,,len“ usporiadať a premeniť na články. (Ako na to nám prezradila náčelníčka nášho copytímu Martina v článku Cestovný poriadok copywritera) Tak smelo ,,nastúpte“!

Teraz sa dostávame do fázy, kedy na vašom blogu vznikajú články, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Otto Bohuš. A čo teraz? Hádate správne! Je na čase sa posunúť ku kľúčovej časti vašej publikačnej činnosti – k propagáciu vášho obsahu.

good luck meme

Kde propagovať vlastný obsah bez platenia? Alebo ďalšie tipy na nezaplatenie

Spôsobov je milión, uvediem tu tri jednoduché a absolútne kľúčové.

 1. Sociálne siete
  1. zdieľanie článku na vašich firemných profiloch
  2. zdieľanie článku na vašich súkromných profiloch (FB, Twitter, LinkedIn, Instagram (stories), YT, …)
  3. zdieľanie článku v relevantných facebookových skupinách – skupín venujúcich sa blogovaniu, vareniu, cestovaniu, fitness, atď. existuje nespočetné množstvo a v niektorých to skutočne žije
  4. zaslanie článkov subjektom, ktoré sú v článku spomenutí (tzv. ego bait posts) a vyzvať ich na zdieľanie
 2. E-mailing
 3. Servery tretích strán (spriatelené magazíny, blogy a ďalšie online médiá) – opäť najmä, ak na ich weby/blogy odkážete

 

Praktický príklad

 • Aby sa naše články dostali k cieľovým skupinám a pomohli im v ich businesse či v sebarozvoji, zdieľame ich do marketingových FB skupín. Zoznam marketingových FB skupín nájdete v našom článku 40 facebookových skupín pre marketérov.
 • Kolegyňa Martina bola zaradená na blogu Patrika Gajdoša medzi 11 top copywriterov. Nielenže nás článok zahrial pri srdci, ale tiež sme ho poslali ďalej cez naše sociálne siete. 🙂
 • Na svojom osobnom blogu som spísala 15 tipov na (mimo) pražské kaviarne. Deväťdesiat percent z uvedených podnikov mi článok nazdieľalo na ich sociálnych sieťach.

Zdieľanie článkov do facebookových skupín je síce užitočné, ale takých skupín, v ktorých to naozaj žije, nie je nekonečno. Uvedené kanály vám umožnia získať najmä pravidelného čitateľa, ale polapiť nového už po určitej dobe nebude také jednoduché a rýchle.

Tým sa dostávame k hlavnej podstate tohto článku. Myslieť (nielen pri tvorbe obsahu) na SEO vášho blogu je dôležité. Dobré SEO dokáže vodiť naozaj zaujímavú návštevnosť na vaše články aj niekoľko mesiacov, či dokonca rokov po ich publikácii (zatiaľ čo pri vyššie uvedených kanáloch je efekt skôr krátkodobý).

Príklad z praxe: Článok Aplikácie, ktoré vyladia váš instagramový profil k dokonalosti priviedol za pol roka na náš web bezmála 2 500 organických návštevníkov. Je ale treba ísť šťastiu trochu naproti. 🙂

Aplikace pro Instagram - SEO

SEO CHECKLIST PRE VÁŠ BLOG

Pripravila som pre vás zoznam základných aspektov, ktoré zlepšia SEO vášho blogu. Zvládnete je implementovať sami, aj keď máte do pozície SEO seniora (i juniora) ďaleko. 🙂 Ide o body, ktoré hravo zvládnete bez asistencie špecialistov, a pritom vám významne pomôžu dosiahnuť vyššiu návštevnosti z organických výsledkov.

SEO tips for bloggers meme

Pre prehľadnosť som SEO tipy rozdelila do 6 kategórií:

1. Zakladanie blogu

2. Nástroje a pluginy

3. Analýza kľúčových slov

4. Obsah a štruktúra blogu

5. SEO článkov

6. Interné a externé odkazy

1. Zakladanie blogu

# 1 Dobrý hosting

Vyberte pre svoj blog dobrý hosting, ktorý sa vám postará o rýchlosť načítania stránok a čas odozvy servera. Pre svoj blog Diana Ella využívam Active24, kde som si súčasne zriadila vlastnú doménu.

# 2 Vlastná doména

Výber doménového mena je pre váš blog kľúčový. Investujte do neho svoje peniaze! Pri voľbe doménového mena už premýšľajte v širšom kontexte. Malo by obsahovať kľúčové slovo/tému vášho blogu (napr. Kuchařka pro dceru)? Alebo by malo poukazovať na váš osobný brand (napr. Pavel Ungr)? Opäť záleží na vašom blogerskom zámere.

Zvyčajne platí – čím kratšia doména, tým lepšie. Nielenže sú kratšie domény lepšie zapamätateľné, ale vedú aj k vyššej návštevnosti z kanála direct (používatelia napíšu váš blog priamo do adresného riadku prehliadača). Tiež sa oplatí kúpiť doménu .com, ktorá má najväčší potenciál pre globálne prostredie.

# 3 Content management system (CMS)

Výber systému pre správu obsahu (CMS) má zásadný vplyv na SEO. Osobne využívam redakčný systém WordPress, ktorý je user-friendly a má tiež skvelé (SEO) pluginy – viac neskôr v samostatnom článku. Cez WordPress možno obsah na webe ľahko spravovať a hodí sa (nielen) pre blogerské začiatky. V mojom prípade sa o zriadení redakčného systém WordPress postaral Active24, ktorý ponúka hosting s WordPressom.

# 4 Protokol HTTPS

Máte zabezpečený váš blog? Ak ste odpovedali áno, môžete rovno prejsť k ďalšiemu bodu. Ak nie, svet sa nezrúti, ale dávate tak najavo svojim návštevníkom, že sú vám ľahostajné ich údaje (ak máte na webe formulár na vyplnenie). A to zrejme nechcete, že? Odporúčam sa presvedčiť, či váš blog má SSL certifikát a ak nie, zaistite si jeho nákup od poskytovateľa hostingu. Táto investícia sa vám oplatí!

Pre začiatočníkov: Ako spoznáte, že je váš blog zabezpečený? Jednoducho – úplná URL adresa vášho blogu obsahuje na svojom počiatku https, má teda napríklad nasledujúce podobu: https://www.dianaella.com/.

# 5 Mobilný/responzívny web

Responzívny web zaručí, že vaše webové stránky budú optimalizované pre všetky druhy zariadení (mobily, notebooky, tablety atď.). Jedná sa o veľmi významný SEO faktor, ktorý by ste nemali podceniť. A to nielen z hľadiska optimalizácie vášho blogu, ale predovšetkým z pohľadu užívateľskej prívetivosti.

Ak sa rozhodnete využívať pre svoj blog redakčný systém WordPress a zvolíte jednu z WP šablón, väčšina z nich bude podporovať responzívnu verziu blogu. Je dobré sa ale uistiť, že to tak naozaj je.

responsive-web-design-false
# 6 Štruktúra blogu

Asi najlepšia štruktúra pre vaše články na blogu je v tvare domain.com/post-title, prípadne domain.com/cathegory/post-title. Jednoduchšia štruktúra je ale takmer vo všetkých prípadoch lepšia. Ak ste už začali svoj blog s inou štruktúrou permanentných linkov a budete ju chcieť zmeniť, budete musieť všetky staré príspevky presmerovať na jednoduchšiu štruktúru. V tomto prípade je potrebné zvážiť, či sa vám toto úsilie vyplatí…

Dobrá štruktúra webu je dôležitá nielen pre SEO, respektíve pre robotov, ktorí ,,prehľadávajú“ vaše stránky a s dobrou štruktúrou im prechádzanie uľahčíte, ale aj pre čitateľov, ktorí sa na vašom blogu budú ľahko orientovať.

# 7 Indexácia blogu v Googli

Ak robot nebude vaše stránky indexovať, nemajú šancu sa objaviť medzi výsledkami vyhľadávania. Ako zistíte, že sú vaše stránky indexujú? Jednoducho. Prejdite na Google a zadajte do vyhľadávacieho poľa výraz site: yourdomainname. Zobrazia sa vám všetky stránky vášho blogu, ktoré robot zaindexoval.

Pre rýchlejšiu indexáciu článkov odporúčam založiť účet v nástroji Google Search Console.

2. Nástroje a pluginy

# 8 Google Analytics

Pokiaľ chcete mať prehľad (nielen) o návštevnosti vášho blogu, mali by ste implementovať nástroj Google Analytics. Prezradí vám, koľko ľudí na váš blog zabrúsi, z akých kanálov návštevníci prišli, koľko času trávia na vašom blogu, aké stránky navštevujú najviac a mnoho ďalších zaujímavých údajov. Google Analytics je zdarma a bez jeho využitia to s (blogerskou) kariérou ďaleko nedotiahnete. 🙁 Pozitívne je, že implementácia je super jednoduchá, Google vás úvodným set-upom sám prevedie.

# 9 SEO plugin

Ak používate aplikáciu WordPress alebo Drupal, použite SEO plugin Yoast SEO. Inštalácia je veľmi intuitívna. Plugin je zadarmo a je zďaleka najlepší. S čím všetkým vám z pohľadu SEO vášho blogu pomôže, sa dočítate v odkaze v názve pluginu.

3. Analýza kľúčových slov

# 10 Analýza kľúčových slov

Zakaždým, keď píšete článok, vytvárate nové rubriky, pridávate tagy, pozerajte sa automaticky na výrazy, ktoré ľudia vo vyhľadávačoch na danú tému vyhľadávajú. Ak výrazy (kľúčové slová) použijete vo svojich príspevkoch na blogu, zaistia vám dobrú pozíciu v SERP-e (Search Engine Results Pages, čiže stránka s výsledkami vyhľadávania).

relevantní výsledky vyhledávání - SERP
Využívať môžete našepkávač Googlu – ak napíšete nejaké slovo do vyhľadávacieho poľa, Google vám sám ponúkne ,,dokončenie“ frázy. Zároveň na konci SERP-u ponúkne ďalšie podobné frázy k výrazu, ktorý ste do vyhľadávacieho poľa zadali.

Existujú aj generátory kľúčových slov, zoznamy kľúčových slov na dané témy, atď. Google napríklad ponúka nástroj pre návrh kľúčových slov. Ide o tú najzákladnejšiu a najrýchlejšiu formu analýzy kľúčových slov.

Ak by ste chceli preniknúť do ich úskalia viac, odporúčam prečítať, čo všetko analýza kľúčových slov v skutočnosti obnáša.

# 11 Short-tailové vs. long-tailové výrazy

Všeobecne možno kľúčové slová rozdeliť na short-tailové a long-tailové frázy.

Short-tailové kľúčové slová sú všeobecné výrazy, ktoré užívateľ zadá do search boxu vyhľadávača. Ak napríklad hľadá recept, do vyhľadávača zadá short-tailový výraz „recept“, prípadne „zdravý recept“. Hľadanosť týchto výrazov je vysoká a ich nevýhodou je vysoká konkurencia. Pre nové alebo malé blogy, ktoré sa sústreďujú na recepty a varenie, je veľmi náročné až nemožné obsadiť na tieto frázy relevantné pozície vo výsledkoch vyhľadávania.

Long-tailové výrazy sú špecifické, dlhšie a konkrétnejšie upresnené frázy, ktoré užívatelia zadávajú do vyhľadávačov. Napríklad „zdravý recept na koláč s ovocím“ je oveľa špecifickejší výraz než len „recept“ alebo „zdravý recept“. Človek hľadajúci long-tailový výraz už zvyčajne vie, čo chce. Hľadanosť long-tailových fráz je síce nižšia, ale majú väčší konverzný potenciál ako short-tailové výrazy – v našom prípade je to (nový) návštevník na vašom blogu.

Mňa samú teraz zaujíma, kto obsadil prvú pozíciu na výraz ,,zdravý recept na koláč s ovocem „.

long tail - zdravý recept
Good job autorke blogu Varila myšička! 🙂

V skratke o short-taile a long-taile: Vždy pre vás bude ľahšie obsadiť popredné pozície na long-tailové frázy než na tie short-tailové.

4. Obsah a štruktúra blogu

# 12 Hlavné navigačné menu

Je dôležité pokryť navigačné menu relevantnými kľúčovými slovami primárneho zamerania celého blogu. V rámci menu by ste mali odkazovať na hlavné témy, ktorá na svojom blogu pokrývate. Robot tak môže ľahko prechádzať vašim blogom a zároveň sa budú návštevníci na vašom blogu ľahko orientovať. Vaše menu by malo z pravidla obsahovať sekciu ,,About“ (O spoločnosti, O nás, O autorovi, O mne, …), ,,Kontakt“ a ďalšie vybrané kľúčové sekcie vášho blogu (kategórie).

# 13 Pätička blogu

Nezabudnite, že váš blog nielen niekde začína, ale aj končí. Aj pätičku blogu môžete využiť pre zlepšenie SEO vášho blogu. Pätička sa veľmi často využíva pre vytvorenie mapy webu, tzn. že do pätičky umiestnite nielen obsah, ale aj interné odkazy, ktoré budú smerovať na jednotlivé stránky na vašom blogu.

Pätička sa zároveň zobrazí na úplne každej stránke vášho blogu. Oplatí sa odkazovať napríklad na jednotlivé kategórie. Pridanou hodnotou bude najmä lepší užívateľský zážitok – vaši čitatelia nebudú musieť scrollovať späť hore pre kliknutie na príslušnú kategóriu.

# 14 Úprava snippetov

Snippet je tá časť stránky, respektíve úryvok z nej, ktorý sa objaví v SERP-e. Základná podoba snippetu (úryvku) sa skladá z titulku stránky/článku, slugu (podoby url) a meta popisku. Titulok predstavuje zameranie stránky (hlavný nadpis – viď obrázok Ahrefs: Competitor Research Tools & SEO Backlink Checker). Meta popis je už rozvinutejší – jedná sa o krátke predstavenie danej stránky (Ahrefs is a toolset for SEO …).

Hoci nemá meta popisok priamy vplyv na SEO, ovplyvňuje CTR, teda množstvo preklikov na stránku v porovnaní s tým, koľkokrát sa stránka v SERP-e objaví. Ak si stiahnete skôr spomínaný plugin Yoast SEO, budete môcť snippet editovať ľahko vo WordPresse pri úprave konkrétnej stránky.

PODROBNÉ INFORMACE O SOUBORU Snippet-Ahrefs.jpg 22. 8. 2018 19 KB 811 × 105 Upravit obrázek Smazat URL https://www.evisions.cz/yPVTOLUdUV/uploads//2018/08/Snippet-Ahrefs.jpg Název
 

 

5. SEO článkov

# 15 What if I told you… AGAIN… 🙁 Content is king?

Stokrát omieľaná fráza, ktorá platí – a pri blogu dvojnásobne, možno desaťnásobne! Práve obsah robí váš blog ,,vaším blogom“. Sú to vhodne zvolené témy, čas strávený nad študovaním problematiky, nad rešeršami a samozrejme čas nad samotným písaním, čo robí články naozaj kvalitnými.

Obsah je síce kráľ, ale je potrebné naučiť ho vládnuť. Na konferencii Content First sme sa naučili niekoľko techník, ktoré sme prezradili v tomto článku. Tak smelo do čítania!

 

# 16 H1 nadpisy

Užívatelia aj Google venujú nadpisom H1 zvláštnu pozornosť. Podáva im zásadnú informáciu – o čom stránka je. Nadpisy najvyššej úrovne sa naozaj snažte vyladiť do dokonalosti. Máme pre vás pár (SEO) tipov:

 • Zahrňte do nadpisu kľúčové slová.
 • Kľúčové slovo sa snažte umiestniť hneď na začiatok nadpisu.
 • Čím vyššie číslo v nadpise, tým lepšie (napr. 10 tipov na kaviarne je lepšia ako 8 – povedzte sami, chceli by ste poznať 8 alebo 10 kaviarní?).
 • Zamyslite sa zároveň aj nad atraktivitou nadpisu – takisto pre dobré CTR.

Extra tip: Pre tvorbu nadpisov by sa vám mohol hodiť článok 7 zásad neodolateľného nadpisu.

# 17 Frekvencia publikácie

Ak tvoríte na vašom blogu pravidelne nový obsah, budete tiež odmenení lepší pozíciou vášho webu v organických výsledkoch. Ide o jasný signál pre roboty, že stránka je pravidelne udržiavaná.

# 18 Veľkosť obrázkov

Jedným z dôvodov pomalého načítania stránky je nadmerná veľkosť obrázkov. Snažte sa teda vždy obrázok skomprimovať na menšiu veľkosť (ideálne je neprekročiť 1,5 MB). Šikovný nástroj, ktorý kompresiu obrázku umožňuje, je napr. imagecompressor.com.

# 19 Optimalizácia obrázkov – atribút alt

Google nemôže prechádzať obrázky, ale vie prechádzať atribúty alt obrázkov. Vždy teda zadajte kľúčové slovo do názvu obrázka a značky Alt. Pre atribút alt je vytvorený špeciálny riadok, ktorý sa vám ponuke pri editácie obrázkov, prípadne ho môžete doplniť v HTML kóde svojho príspevku.

Praktický príklad:
<Img class = „aligncenter“ src = „https://memegenerator.net/img/instances/500x/64761351/i-pity-the-fool-that-does-not-believe-content-is-king.jpg“ alt = „content-is-king-meme“ width = „271“ height = „273“ />

Optimalizácia obrázkov je však ďaleko komplexnejšia téma na diskusiu. 🙂 Ak vás zaujíma hlbšie, odporúčam prečítať článok SEO (Optimalizácia) obrázkov: Ako na to?

6. Interné a externé odkazy

# 20 Interné prepojenia

Snažte sa pri tvorbe nového článku či iného obsahu myslieť aj na svoje predchádzajúce diela. Vaše príspevky na blogu by mali obsahovať odkazy na iné príspevky, ktoré ste už napísali, prípadne na iné stránky vášho blogu. Inými slovami – myslite na interné prelinkovanie svojho webu. Snažte sa však odkazy do článku ,,prepchať“ prirodzene a nenásilne.

# 21 Externé odkazy

Google hodnotí relevanciu webu prostredníctvom odkazov, ktoré naňho smerujú z iných stránok. Nebojte sa ani vy odkazovať na iné webové stránky a blogy týkajúce sa vašej témy. Iné blogy a webové stránky väčšinou pravidelne sledujú novovzniknuté odkazy smerujúce na ich stránky a mohli by vám vašu priazeň oplatiť. Alebo váš článok minimálne zdieľať na svojich sociálnych sieťach.

Vyššie uvedených 21 SEO rád môže významne pomôcť každému blogu zvýšiť jeho organickú návštevnosť. Ak teda so SEO svojho blogu ešte len začínate alebo ho vôbec nepraktizujete, odporúčam si tento checklist detailne prejsť a následne implementovať.

15 (SEO) otázok, ktoré sa oplatí si položiť pred publikáciou svojho článku

Ak ste si checklist už prešli a máte všetky rady ,,pod kožou“ a ideálne implementované, pred publikáciou vášho článku si vždy položte nasledujúcich kontrolných 15 (SEO) otázok. Ak na všetky odpoviete kladne, tak hurá s článkom do sveta. 🙂

 1. Pre koho je článok určený? Bude sa cieľovej skupine článok páčiť? Neocenila by ešte niečo naviac?
 2. Je obsah v článku prínosný?
 3. Je nadpis dostatočne zaujímavý nielen pre vyhľadávače, ale predovšetkým pre čitateľa?
 4. Upravil som URL adresu článku?
 5. Vyplnil som atribúty alt u obrázkov?
 6. Majú obrázky dobré rozlíšenie, nie sú príliš veľké?
 7. Je kľúčové slovo obsiahnuté v URL a v H1 nadpisu?
 8. Využil som ďalšie nadpisy – H2, H3, …?
 9. Vložil som do článku interné linky?
 10. Sú všetky linky v článku funkčné a otvárajú sa prípadne v novom okne?
 11. Využil som možnosť implementovať odkazy na iné weby/blogy?
 12. Upravil som snippety?
 13. Pridal som k článku relevantné štítky?
 14. Zaradil som článok do relevantnej rubriky?
 15. Zakončil som článok jasným call-to-action tlačidlom – odber newsletteru, výzva na zdieľanie, odkaz na iný článok, …?

Odporúčam si tieto tipy vytlačiť a fúknuť niekam na nástenku. Stiahnuť si ich môžete tu.

Aby sme nezostali len pri čistej teórii, oslovili sme niekoľko úspešných blogerov, aby sme zistili, ako robia SEO ich blogu, respektíve, či ho vôbec realizujú. 🙂 Pozrite sa na video sami, možno vás odpovede prekvapia.

Ako robia SEO svojho blogu a tvoria obsah úspešní blogeri?

S blogerkami Veronikou Tázlerovou (blog Stylishcoffee.cz), Luciou Zavackou (blog Zivotpo30.cz), Anetou Synkovou (blog Anetasynkova.cz) a blogerom Davidom Partlom (blog Davidpartl.com) sme rozobrali 3 tematické okruhy:

1.Celková návštevnosť blogu

 • Ako vyhodnocujú návštevnosť blogu.
 • Aké zdroje návštevnosti sú pre nich najdôležitejšie (zo sociálnych sietí, organická, e-mailing, odkazy z cudzích webov, …).
 • Aké sú ich najnavštevovanejšie stránky a prečo.

2. Organická návštevnosť/SEO

 • Či je pre blogerov organická návštevnosť dôležitá.
 • Akým spôsobom získavajú spätné odkazy (a čo vôbec).
 • Či majú nejaké povedomie o SEO a linkbuildingu.
 • Či majú napr. vlastnú Search Console alebo využívajú nejaký iný nástroj.
 • Ako pristupujú k agentúram, ktoré od nich chcú odkaz, prípadne článok s odkazom.

3. Obsahový marketing

 • Akým spôsobom tvoria obsah a ako vedú publikačný plán.
 • Kde berú nápady na obsah.
 • Či robia vlastnú analýzu kľúčových slov.
 • Akým spôsobom tvoria H1 nadpisy.

Tento článok a videorozhovor ocenia všetci, ktorí s blogovaním začínajú, chcú zvýšiť organickú návštevnosť, alebo majú potrebu sa uistiť, že aplikujú na svojom blogu základné SEO praktiky. Je však veľa ďalších metód, ako získať nových čitateľov. Každý bloger si musí nájsť svoj spôsob, ale najmä na začiatku sa každá rada počíta. 🙂

Ak sa vám po prečítaní článku zdá, že máte práce ako na kostole, určite oceníte článok môjho kolegu Petra 10 SEO mýtov, ktoré už nemusíte v roku 2018 riešiť.

Viete o niekom, komu by sa článok mohol hodiť? Budeme radi, ak ho pošlete ďalej. Práve na tento účel vznikol. 🙂

20.09.2018

Komentáře