Menu

SEO (Optimalizácia) obrázkov: Ako na to?

Autor Gabka Koščová Gabka Koščová

Ak ste až do tejto chvíle zanedbávali optimalizáciu obrázkov na vašom webe a rozhodli ste sa to zmeniť, tento článok je pre vás. Je pre vás aj v prípade, že si nie ste istí, či optimalizáciu obrázkov robíte správne a potrebujete si potvrdiť, či vám niečo neuniká.

Ako písal Lukáš v SEO predpovedi na rok 2018: optimalizácia obrázkov by vám tento rok nemala uniknúť. Okrem toho by vás mohlo zaujímať, že podiel vyhľadávania je až 26,79% práve cez Google obrázky.

Takže smelo do toho. Nie je to totiž žiadna veda a po prečítaní tohto článku sa môžete do optimalizácie rovno pustiť.

4 základné tipy ako zoptimalizovať obrázok pre vyhľadávače

V nasledujúcom texte nájdete najdôležitejšie praktiky, ktoré sú pri optimalizácii obrázkov dôležité, a ktoré sú zároveň základom pre to, aby vaša návštevnosť z Image Search mohla rásť.

 

1. Obsah stránky, na ktorej sa obrázok nachádza

O dôležitosti obsahu stránky, na ktorej sa daný obrázok nachádza, sa píše veľmi zriedka. Ale aj tento obsah hrá pri optimalizácii obrázkov veľkú rolu.

Týmto obsahom myslím klasický obsah stránky od titulku cez nadpis až po textový obsah.

Ak sa chcete zobrazovať v obrázkovom vyhľadávaní napríklad na kľúčové slovo “Čierne tenisky s bodkami”, pomôže vám, ak toto kľúčové slovo umiestnite nie len v ALT-e popisku daného obrázka, ale aj v titulku či nadpise stránky, kde sa obrázok nachádza. Určite vám to pomôže viac ako v prípade, že sa takýto obrázok nachádza na všeobecnej stránke s nadpisom “Najnovšie trendy v teniskách”.

Dôležitú rolu v tomto prípade hrá aj popisok obrázka, ktorý je často spojený so slovíčkom “Caption” vo WordPresse. V blogových príspevkoch sa zobrazí väčšinou hneď pod obrázkom. Je to opisný text, ktorý môže pomôcť vyhľadávačom pochopiť, o čom daný obrázok je. Caption však nie je vhodné používať za každých okolností. Hovorím hlavne o prípadoch, kedy je z obrázka užívateľovi na prvý pohľad jasné, čo sa na obrázku nachádza.  

Opis obrázku však nie je len samotný Caption text. Môže to byť akýkoľvek text, ktorý obrázok obklopuje alebo sa nachádza v jeho blízkosti. V prípade eshopov to je napríklad popis produktu vedľa jeho fotografií.

Ak teda vidíte veľký potenciál v optimalizácii konkrétneho obrázku, je vhodné pre obrázok vytvoriť samostatnú vstupnú stránku zoptimalizovanú na dané kľúčové slovo. Skvelým príkladom sú v tomto napríklad fotobanky, ktoré majú pre každú fotku samostatnú stránku.

 

2. ALT popisok obrázka

S ALT popiskom alebo alternatívnym textom obrázku ste sa už určite niekoľkokrát stretli. Verím, že mnohí z vás ho už aj používajú. ALT text má totiž pri optimalizácii obrázkov veľmi dôležitú úlohu. Je to text, ktorý dokážu vyhľadávače prečítať, vďaka čomu dokážu obrázok priradiť k danému kľúčovému slovu, ktoré užívateľ vyhľadáva.

Poznámka: ALT popisok neslúži len pre SEO účely. Slúži aj pre nevidiacich, ktorým obsah predčíta čítačka obrazovky.

Aké zásady pri ALT textoch dodržiavať?

 • Každý jeden obrázok na webe (až na výnimky)  by mal mať ALT text. Bohužiaľ toto sa deje veľmi zriedka, často totiž zvíťazí práve lenivosť, ktorá spôsobí to, že obrázky na webe nemajú relevantný ALT text.
 • Obrázky, ktoré slúžia iba ako dekorácia alebo pozadie, ALT text nepotrebujú. Nemajú totiž čo robiť v HTML kóde a je potrebné ich umiestniť do CSS štýlov.
 • ALT text by mal byť vždy unikátny. Áno, pre každý jeden obrázok.
 • ALT text by mal obsahovať konkrétne kľúčové slovo. To znamená, že by nemal byť pomenovaný všeobecne ako napríklad “Obrázok” alebo “Fotka”.

Váš súčasný ALT text obrázkov nájdete v zdrojovom kóde. Vyzerá takto:

<img src=“evisions-logo.png“ alt=“eVisions Logo“>

Ak si potrebujete skontrolovať, aké ALT obrázky máte momentálne na vašom webe, môžete to urobiť hromadne so SEO nástrojom Spotibo.

V Spotibe získate všetky ALT texty obrázkov, ktoré si následne môžete vyexportovať a prejsť jeden po druhom.

Lepšou variantou je vyfiltrovať také obrázky, ktoré nemajú ALT text buď nastavený vôbec alebo obsahujú nezmyselný text. To môže byť už zmieňovaný “Obrázok” prípadne text zhodný s názvom súboru. Takže niečo ako “1234.jpg”.

Poznámka: V súvislosti s obrázkami sa pravdepodobne stretnete ešte s Titulkom obrázku (Title text). Tento text má však úplne inú úlohu ako zmieňovaný ALT text. Title text sa zobrazí prejdením myši po obrázku a pre vyhľadávače nie je až taký dôležitý, nakoľko slúži viac pre užívateľov. Rozdiel medzi ALT a Title textom existuje a nie je pravda, že Title je pre vyhľadávače rovnako dôležitý ako ALT. Preto ho aj teraz spomínam len okrajovo.

 

3. Unikátna URL obrázka

Určite už dávno viete o existencii duplicitného obsahu na vašom webe, ktorému sa dá vyhnúť hneď niekoľkými spôsobmi. Rovnako ako duplicita obsahu, existuje aj duplicita obrázkov, ktorú na vašom webe tiež nechcete.

Duplicita obrázkov znamená, že jeden obrázok je možné na vašom webe nájsť pod viacerými URL adresami. Následkom tejto situácie je to:

 • že si touto duplicitou zaťažujete servery,
 • že sa pozornosť vyhľadávača triešti medzi rovnaké obrázky s rôznou URL adresou.
 • že si veľmi nepomôžete v prípade, ak sa chcete zobrazovať v Image Search.

Ak chcete mať vaše obrázky skutočne dobre zoptimalizované pre obrázkové vyhľadávanie, odporúčam mať jeden obrázok umiestnený vždy na unikátnej URL adrese. Ak je následne tento obrázok umiestnený na viacerých stránkach vášho webu, hodnota obrázku pre vyhľadávače sa zvyšuje.

Preložené do ľudskej reči: Ak chcete v jednom článku použiť obrázok, ktorý ste už použili v článku z pred dvoch mesiacov, nenahrávajte obrázok na server znova.

Našťastie, zbavenie sa duplicitných obrázkov je podstatne jednoduchšie ako upratovanie duplicitných textov.

Prvé, čo musíte urobiť je zistiť, či sa takéto duplicitné obrázky na vašom webe nachádzajú. Na to môžete použiť opäť Spotibo a funkciu group by podľa duplicít.

Následne duplicity z webu odstráňte a odstránené obrázky nahraďte pôvodnou URL daného obrázka.

 

4. Názov súboru

Názov súboru a teda názov obrázku je ďalší text, ktoré sú vyhľadávače schopné prečítať a ktorý im dáva nápovedu, čoho sa daný obrázok týka. Nanešťastie mnoho správcov webového obsahu nahráva obrázky na web pod pôvodným názvom. Napríklad 123456.jpg alebo 1080x750_1234.png či IMAGE890.png atď. Tieto texty vám veľmi nepomôžu, ak sa chcete zobrazovať v už spomínanom Image Search.

Preto je dobré dať si vždy pred nahrávaním obrázkov na web námahu a súbor pomenovať správne a ideálne s kľúčovými slovami. Nevadí ak bude pomenovaný rovnako ako ALT text.

Názov súboru najľahšie zistíte podľa URL daného obrázka. V Spotibo si môžete opäť všetky tieto URL vyfiltrovať a prejsť koncovky vašich obrázkov.

V prípade, že na to máte časové kapacity, môžete nesprávne pomenované obrázky z webu vymazať a nahrať znova, tentokrát so správnym názvom súboru. V opačnom prípade sa tejto zásady držte minimálne od dnešného dňa, aby ste si v budúcnosti ušetrili hodiny práce.

7 otázok ohľadom optimalizácie obrázkov pre vyhľadávače

V tejto časti článku som si pre vás pripravila odpovede na niekoľko otázok, ktoré často dostávam od klientov a u ktorých verím, že budú užitočné aj pre niekoho z vás.

1. Ako premýšľajú užívatelia, ktorí vyhľadávajú kľúčové slová cez obrázky?

Vo väčšine prípadov premýšľajú podobne ako vy:

 • Hľadajú inšpiráciu (napríklad na kostým, ktorý si oblečú na vianočný večierok).
 • Hľadajú ako vyzerá konkrétny človek (“Kto je ten Bradley Cooper?” ) alebo vec (“Ako vyzerajú chia semienka?”).
 • Potrebujú vhodný obrázok do prezentácie.

Toto sú samozrejme len príklady. Chcem na nich však demonštrovať to, že sa veľmi často stáva, že Google užívateľovi jeho problém vyrieši bez toho, aby sa tento užívateľ potreboval prekliknúť ďalej na web. A s tým je potrebné počítať.

 

2. Aké typy webov by sa mali zaoberať optimalizáciou obrázkov?

Toto nie je článok, v ktorom vám chcem tvrdiť, že každý web, na ktorom si poctivo vyplníte všetky ALT texty pri obrázkoch sa môže tešiť na niekoľkonásobné zvýšenie návštevnosti z vyhľadávača. Ako som uviedla v prvej otázke, užívateľ sa v mnohých prípadoch nepotrebuje na váš web vôbec dostať.

V úvode článku som uvádzala, že podiel obrázkového vyhľadávania je relatívne veľký. Avšak obrázky súvisia aj s klasickým textovým vyhľadávaním. Ak užívateľ hľadá napríklad “červené tričko s dlhými rukávmi”, zobrazí sa mu ako prvý výsledok vyhľadávania práve séria niekoľkých obrázkov. A tu je vaša šanca.

Základnou optimalizáciou obrázkov si však nejak extra práce nepridáte a odporúčam sa ňou zaoberať v prípade väčšiny webov.

 

3. Ako zistím, aká návštevnosť mi chodí z obrázkov (Image Search) na Google?

V niektorých návodoch na túto tému nájdete informáciu, že návštevnosť z obrázkov je možné zistiť prostredníctvom Google Analytics. Stačí ísť do sekcie “Akvizícia”, kliknúť na “Kanály” a nájsť si “Refferal”, ktorý vedie z domény images.google.sk/cz/com.

Ale pozor! Toto nie je úplne správny postup a neodporúčam sa podľa tejto návštevnosti riadiť. Je otázne podľa čoho tento refferal do Google Analytics padá a výsledky môžu byť veľmi skresľujúce.

Návštevnosť z obrázkov vyhodnotíte oveľa presnejšie cez Google Search Console, kde zistíte nie len počet klikov, ale aj počet zobrazení.

Postup je nasledujúci:

 • Search Traffic -> Search Analytics ->
 • Search Type zmeňte na Image.

 

4. Ako si urobím analýzu kľúčových slov pre obrázky?

V podstate úplne rovnako ako si urobíte klasickú analýzu kľúčových slov. Na čo je však dobre sa pri výsledkoch zamerať, sú kľúčové slova typu “Egypt obrázky”, “skrine inšpirácia”, “Chorvátsko fotky” a podobne. Tento typ slov si môžete z kľúčovky vyfiltrovať a využiť ich v optimalizácii obrázkov. Užívatelia vám rovno hovoria, že nehľadajú text ale obrázky.

 

5. Potrebujem na obrázky sitemapu?

Ak máte malý web a obrázky nie sú jeho nosným obsahom, tak nie. Toto je prípad prezentačných stránok, blogov, menších eshopov a podobne.

Ak je váš web postavený na obrázkovom obsahu a obrázky sú jeho dôležitou súčasťou, odporúčam zvážiť rozšírenie vašej XML sitemapy o obrázky. Môže sa jednať o weby fotobánk či o veľké eshopy s miliónmi produktov.

 

6. Aký ALT text mám zvoliť pre obrázky, ktoré sú veľmi podobné a majú rovnaký význam?

S touto otázkou som sa stretla u nie jedného klienta. Väčšinou odpovedám, že ak sú obrázky naozaj rovnaké, pravdepodobne nemá význam ich na web dávať.

Obrázky by sa vždy mali odlišovať aspoň v niečom. A práve tá odlišnosť by mala v popisku zaznieť. Jednoducho si predstavte, že sa snažíte niekomu vysvetliť, čo je na obrázku bez toho, aby dotyčný obrázok videl.

Ak sa snažíte pokryť predovšetkým viac kľúčových slov, je v niektorých prípadoch dobré pracovať so synonymami alebo skloňovaním.

 

7. Akú rolu hrá veľkosť obrázkov pri optimalizácii?

Čím väčší je obrázok, tým dlhšie sa vaša stránka načítava. A čím dlhšie sa vaša stránka načítava, tým skôr stratí užívateľ a aj vyhľadávač trpezlivosť. Veľkosť je veľmi dôležitou vlastnosťou obrázkov a platí, že by ste nemali byť leniví pohrať sa s obrázkom tak, aby si zachoval potrebnú kvalitu, ale aby zároveň nezaberal na vašom servere príliš veľa miesta.

Nedá sa generalizovať, aká by mala byť ideálna veľkosť obrázkov. Záleží od prípadu. Ak pridávate obrázok do príspevku na blogu, mali by ste sa v pohode zmestiť pod veľkosť 100 Kb. Ak nahrávate obrázky do fotobanky, je jasné že tieto obrázky budú mať omnoho väčšiu veľkosť.

Vo všeobecnosti je však vhodné mať čo najmenšie obrázky. Ich veľkosť je často možné znížiť bez toho, aby utrpela kvalita.

V mnohých prípadoch sa stáva aj to, že administrátori webu nahrajú na server príšerne veľký obrázok napríklad s rozmermi 2000×2000 px a následne ho umelo zmenšia na rozmer 100×100 px. To je úplne zbytočné. Ak už vopred viete, že ho na webe v takom veľkom rozmere nebudete potrebovať, je lepšie zmensiť obrázok ešte pred jeho nahraním.

Veľkosť súčasných obrázkov na stránke si môžete takisto hromadne zistiť v Spotibo podľa návodu na optimalizáciu obrázkov.

Obrázky odporúčam zoradiť od najväčšieho a nájsť také, ktoré vám zaberajú príliš veľa miesta a o ktorých viete, že ich veľkosť môžete výrazne znížiť.

09.07.2018

Komentáře