Menu

Performance 2020 alebo Moonwalk by Warren Knight

Autor Barbora Šumná Barbora Šumná

Ako má vyzerať ideálny PPC špecialista, aká je budúcnosť výkonnostnej reklamy, ale aj to, ako správne „zatancovať“ moonwalk, to všetko som sa dozvedela na prvom ročníku konferencie výkonnostného marketingu Performance 2020.

Môj príchod na konferenciu bol už tradične hektický, nedostatočne som si zmapovala okolie. Našťastie sa ma ujal Petr Jakubec z usporiadateľskej agentúry Acomware a bezpečne ma dopravil až do Clarionu, kde sa už schádzali ľudia z rôznych agentúr, Seznamu, ale aj rôzni freelanceri, a živo diskutovali o témach prednášok a workshopov.

3, 2, 1… štart!

Je presne 09:00 a na pódium vstupuje usmiaty Honza Mayer, všetkých víta a pozýva prvého rečníka, Radka Hrachovca, ktorého už tretíkrát počujem hovoriť o tom, že investície do zákazníka sa začnú vracať až pri jeho tretej objednávke. Trojka je teda magické číslo, po treťom zopakovaní už na to nemám šancu zabudnúť. Vy nezabudnite na to, že keď už investujete nemalé finančné prostriedky na to, aby ste k sebe používateľov priviedli, nemali by ste ich nechať zmiznúť. Vychovajte si z nich lojálnych zákazníkov. Rovnako, ako si Radek zo mňa vychoval verného poslucháča.

Prvá hodina je za nami a na pódium prichádza Warren Knight, autor bestselleru Think #Digital First a bývalý tanečník. Zvedavé pohľady publika ho utvrdia v jeho úmysle niečo nám zo svojho pohybového nadania ukázať, ale aby v tom nebol sám, pozýva k sebe na pódium Honzu a učí ho moonwalk.


Po búrlivom potlesku je Honza konečne prepustený, ale show ešte len začína. Warrenova prednáška s výstižným názvom „6 trends to grow a brand online“ poukazuje na dôležitosť príbehu a komunikácie so zákazníkmi. Takže ak náhodou ešte nemáte firemný facebookový profil, tak to radšej rýchlo napravte, pretože „56 % ľudí dnes sleduje svoje obľúbené značky na sociálnych sieťach a 31 % očakáva, že s nimi budú firmy cez sociálne siete komunikovať.“


Aby demonštroval svoje princípy v praxi, odvysielal naživo prostredníctvom Facebooku pozdrav pražského publika Londýnčanom.

O 11:00 je coffee break, a ja si spokojne mädlím ruky, ako dobre som porozumela prvej anglickej prednáške. Ale ako to už tak býva, pýcha predchádza pád. Po prestávke, počas ktorej sa po občerstvení len tak zaprášilo, sa všetci nahrnuli späť do sály a prišlo prvé veľké sklamanie. Purna Virji z Microsoftu nemohla doraziť osobne, pretože práve získala americké občianstvo a nejakú dobu kvôli tomu nebude môcť vycestovať. Našťastie žijeme v dobe onlajnovej, a tak sa prednáška uskutočnila prostredníctvom Skype callu. Bohužiaľ ani moderné technológie nie sú ešte dokonalé a úroveň prenosu bola taká zlá, že aj prizvaní prekladatelia s ňou mali problém. A čo potom ja? Takže aspoň to málo, čo som zachytila:

  • V roku 2020 bude 30 % webových prehliadačov fungovať bez obrazu.
  • Musíme zmeniť postupy – pri voice search používame až 10 kľúčových slov.
  • Microsoft má cca 5 % chybovosť v rozpoznaní okolo 5 %.

A ideme ďalej. Na pódiu sa objavuje jedna z najvýznamnejších českých tvárí v oblasti PPC reklamy – Markéta Kabátová, ktorá výnimočne neprednáša o zahraničných trhoch, ale o tom, aká temná je budúcnosť PPC reklamy a PPC špecialistov. Podľa Markéty by sme sa mali obávať vzostupného trendu blokovania reklám a nedôvery ľudí v internetovú reklamu.

 

Ak chceme uspieť, je potrebné zmeniť sa z klasického „klikača“ na komplexného marketéra, stratéga a prinášača hodnôt, čo potvrdzuje aj Větrovka (slovami Honzu Mayera „Beyoncé českej PPC scény“) vo svojej záverečnej prednáške o ideálnom PPC špecialistovi. A aký by teda mal byť? V prvom rade na peniaze (tzn. orientovaný na biznis), lenivý (tzn. premýšľavý), majster v pokri (tzn. riskuje a nepanikári), dravý ako šelma (proaktívny) a ešte… a ešte…. Jednoducho asi takto:

No, na peniaze? To celkom som, takže spĺňam aspoň niečo. A čo vy, našli ste aspoň zopár vlastností, ktorými disponujete? Ak áno, tak máme šancu, že v boji s temnými víziami Markéty budeme vedieť bojovať a nakoniec aj vyhrať. A možno už budúci ročník Performance 2020 bude o tom, ako sa nám ich podarilo vyvrátiť. Tak hurá do boja!

28.06.2017

Komentáře