Menu

Šikovné nástroje, ktoré využije každý marketér

Autor Luděk Pulicar Luděk Pulicar

Pripravili sme pre vás výber nástrojov a aplikácií, ktoré vám každý deň ušetria množstvo času. Pozrite sa, ako si urýchliť rutinné činnosti. Všetky nástroje využijete aj mimo marketingu.

Práca s textom

Zistenie počtu znakovpocitadlo-znaku.cz

Potrebujete zistiť, či váš status na Twitteri nepresiahol povolenú dĺžku, koľko znakov má nový meta description alebo či je text dostatočne dlhý? Aplikácia pocet-znaku dokáže okrem týchto základných zistení (počet slov, znakov s/bez medzier,..) aj ďalšie kúsky. Povie vám napríklad, aké slová sú v texte najčastejšie alebo vám umožní z textu odstrániť HTML tagy. Užívateľom Mac OS sa bude hodiť aplikácia Pop-Clip, ktorá vám počet znakov ukáže zakaždým, keď označíte akýkoľvek text. A keď si nainštalujete rozšírenie, dokáže ešte oveľa viac.

Odstránenie diakritiky z textuRemove diacritics

Ak potrebujete z textu odstrániť diakritiku, pomôže vám nástroj Remove accents. Najčastejšie využitie využitie u nás nástroj nachádza pri procese návrhu tvorby URL adries, kedy sa v slovných spojeniach potrebujete diakritiky zbaviť.

Odstránenie prebytočných medzier v texteRemove extra spaces

Pri exportoch textu z rôznych systémov sa často môžete stretnúť s javom, že text obsahuje viac medzier medzi slovami, ako by mal. Čudovali by ste sa, koľko ľudí napríklad stále používa 5 medzier namiesto tabulátora. S odstránením týchto neduhov vám spoľahlivo pomôže práve tento nástroj.

Kapitálky, verzálky, mínuskyConvertcase.net

Občas budete potrebovať previesť text kompletne do VERZÁLIEK, kapitáliek alebo mať prvé písmeno v slove/vete vždy veľké (verzálka) a ostatné písmená malé (mínusky). Samozrejme to zvládnete prepísať sami, ale ak tento úkon musíte urobiť pri väčšom množstve text, využite nástroj Convertcase.net, ktorý to zvládne za pár okamihov. Ak používate Mac, opäť odporúčam nástroj Pop.clip, ktorý urobí to isté na akýkoľvek výber textu (ak ho máte nainštalovaný ako rozšírenie).

Regulárne výrazy

Tvorba regulárnych výrazovThe Regexinator

Ak potrebujete vytvárať regulárne výrazy a nie ste v nich úplne ako doma, oceníte nástroj Regexinator z dielne LunaMetrics. Najčastejšie ho využívame pri potrebe pokročilejšej filtrácie v Google Analytics.

Kontrola a vysvetlenie regulárnych výrazovRegex101

Patríte k frajerom, ktorí vyššie uvedený nástroj na tvorbu regulárnych výrazov nepotrebujú, pretože si ich dokážete písať sami? Potom sa vám možno bude hodiť aspoň nástroj na ich otestovanie a vysvetlenie, čo presne daný regex robí.

Technické nástroje

Tvorba súboru .htaccess.htaccess generator

Súbor .htaccess slúži na základnú úpravu chovania serveru (Apache), ktoré môže mať ďalší vplyv na SEO. Správnym nastavením súboru .htaccess môžete:

  • zabrániť tvorbe nežiadúcich duplicít vďaka nastaveniu automatického
  • presmerovania URL adries
  • určite východziu chybovú stránku 404
  • zabezpečiť určitý adresár heslom
  • alebo zakazáť prístup na server z určitých IP adries

Syntax býva občas zložitý a ak práve hľadáte nástroj, ktorý vám nastavenie súboru .htaccess uľahčí, siahnite po generátore.

Nástroj na tvorbu URL

Správne meranie kampaní je základom každého vyhodnocovania ich výkonu (napríklad v Google Analytics). K správnemu meraniu vám pomôžu UTM parametre v URL. A s UTM parametrami v URL vám pomôže priamo Google vďala jeho Nástroju na tvorbu URL. Stačí zadať URL adresu odkazu, vyplniť základné údaje na meranie (zdroj, médium a názov) a vaša URL s UTM parametrami je na svete.

Data scraperScrape (rozšírenie do Chrome)

Z času na čas je potrebné získať z webov nejaké dáta, ktoré by ste ručne dolovali dosť dlho. Príkladom môžu byť dáta z Open Graphu (Facebook), získanie zoznamu výsledkov vyhľadávania z Google a podobne. Nástroj Scrape je pre základné použitie zadarmo. Na využitie pokročilých funkcií alebo možnosti scrapovania veľkého množstva dát si musíte priplatiť.

Grafika/obrázky

Rýchla editácia obrázkovPixlr.com/GIMP

Ako náhrada Adobe Photoshopu pre rýchle základné úpravy alebo zlúčenie obrázkov dobre poslúži dostupný online nástroj Pixlr.com. Ak máte Windows, rovnako poslúži GIMP.

Nástroj na tvorbu infografikyVisme.co

Ak potrebujete pripraviť rýchlo dobre vyzerajúcu inforgrafiku, odporúčam Visme.co. Obsahuje veľké množstvo šablón, prostredie je intuitívne a ak máte pripravené dáta, infografika môže byť hotová za pár minút.

Tvorba screenshotov v prehliadačiAwesome Screenshot

Potrebujete niekomu poslať obsah, ktorý práve vidíte na svojom prehliadači? Odporúčame rozšírenie Awesome Screenshot pre Chrome. Ak používate Evernote, siahnite po rozšírení Evernote Web Clipper, ktoré urobí to isté s tým, že screenshot uloží do vášho Evernotu, kde s ním môžete ďalej pracovať. Ak často potrebujete robiť screenshoty aj mimo prehliadača, pre užívateľov Windows je vhodná aplikácia Výstrižky, ktorá je predinštalovaná. Užívatelia Mac OS majú k dispozícii klávesové skratky:

  • Cmd+Shift+3 (screenshot celej obrazovky)
  • Cmd+Shift+4 (screenshot podľa výberu obrazovky) + ak po stlačení tejto kombinácie stlačíte medzerník, môžete urobiť screenshot celého okna vybranej aplikácie.

Odfotené snímky nájdete na vašej ploche.

Ostatné

Správa projektov/time managementTrello.com

Trello máme naozaj radi. Je to vlastne virtuálna nástenka, ktorú môžete využiť na správu projektov/úloh v tíme alebo pre plánovanie, ale aj ako jednoduchý GTD (Getting Things Done) nástroj.

Tímová komunikáciaSlack

Po dlhom hľadaní sme sa usadili v Slacku, ktorý je skrátka skvelý a takmer nahradil posielanie interných e-mailov. Dá sa prepojiť s rôznymi cloudovými službami (Google Disk či Dropbox), funguje na desktope aj na mobilných platformách. Môžete si vytvoriť tiež chat, kam majú prístup iba vybraní ľudia. Slack sa dá tiež „naprogramovať“ – napríklad po zadaní názvu reštaurácie vo vašom okolí vám odpovie odkazom na ich obedové menu. Možnosti sú takmer neobmedzené!

Trackovanie časuToggl.com

Na monitoring času stráveného nad jednotlivými úlohami/projektami odporúčame webovú aplikáciu Toggl, ktorá je dostupná aj na mobily a tablety vo forme aplikácie a umožňuje zadarmo všetko čo by ste od podobnej aplikácie očakávali. Skrátka meria čas 🙂

Využívate pri práci zaujímavý nástroj, o ktorom som sa v článku nezmienil? Nechajte mi naň odkaz v komentároch. A začnite sa tešiť – nabudúce sa s vami podelím o sadu nástrojov, ktoré pomáhajú v práci našim SEO špecialistom.

06.09.2016

Komentáře