Menu

Novinky z onlajnu #33

Autor Petr Hlaváč Petr Hlaváč

Zaujíma vás, aké novinky sa v marketingu objavili? Potom si nenechajte ujsť prvé tohtoročné Novinky z onlajnu. Odhalíme vám, aké zmeny si pre nás prichystali sociálne siete, na čo by mali dbať majitelia e-shopov, a najnovšie zabrúsime aj do nemeckého e-commerce prostredia.

Inzercia na YouTube – pozor na sankcie

Google mení pravidlá pre monetizáciu videí: V rámci YouTube Partners programu stačilo mať doteraz na svojom kanáli 10 tisíc kumulatívnych zhliadnutí. Najnovšie, ak chcete svoje videá monetizovať, musíte mať aspoň 4 000 hodín zhliadnutého času za posledných 12 mesiacov a kanál s minimálne 1 000 odberateľmi. O peniaze aj o svoj kanál však môžete ľahko prísť, a to práve nahlásením za prípadný násilný či spamový obsah.

Sklik testuje rozšírenú voľnú zhodu

Do polovice roku 2017 fungovala na Skliku klasická voľná zhoda, ktorá zahŕňala preklepy, spájania a skloňovanie slov, ale v súčasnej dobe budú do rozšírenej voľnej zhody spadať aj synonymá a súvisiace vyhľadávania.

Facebook mení algoritmy

Vyzerá to, že Facebook sa čoskoro umúdri a miesto verejného obsahu nám začne servírovať predovšetkým príspevky našich priateľov, pričom plánuje aj aktualizáciu metrík organického dosahu.

Nový osobný asistent Portal

Facebook sa v máji chystá prísť na trh s osobným asistentom nazývaným Portal, ktorý tak bude konkurovať Echo asistentovi od Amazonu.

Využívate Instagram Stories Highlights?

Vďaka Instagram Stories Highlights teraz môžete svoj instapríbeh zvýrazniť a umiestniť ho priamo na svoj profil s tým, že nezmizne, dokiaľ ho sami neodstránite.

Social tipy na rok 2018:

  • Nepodceňujte obsah (a obzvlášť videá či livestreamy).
  • Spoliehajte sa aj na tzv. user generated content – získate obsah zadarmo a ešte navyše efektívne zapojíte publikum.
  • Pri promovaní svojich produktov nezabúdajte aj na mikroinfluencerov. Zameriavajú sa na užšie segmenty a ich vzťah s followermi je veľakrát bližší.

A čo je nové v Nemecku?

  • Zákon o odstraňovaní nezákonného obsahu
    Od 1. januára platí v Nemecku tzv. Zákon o odstraňovaní nezákonného obsahu zo sociálnych sietí. To znamená, že ak veľké sociálne siete nebudú mazať nenávistné komentáre alebo príspevky podnecujúce k násiliu, môžu dostať pomerne vysoké sankcie od nemeckej vlády.
  • Facebook tak odteraz musí preveriť všetok nahlásený obsah do 24 hodín.
    Facebooku okrem iného hrozia sankcie aj kvôli zberu osobných údajov používateľov, podľa nemeckej vlády by totiž používateľ zber údajov mohol explicitne odmietnuť
  • Aplikácia WhatsApp Business
    WhatsApp plánuje spustenie aplikácie WhatsApp Business, ktorá by mala slúžiť na komerčné účely.
  • Zmena počtu neoverených recenzií na Amazonu
    Amazon sa rozhodol bojovať proti umelo vytváraným recenziám, a to tým, že teraz môže byť k 1 produktu vložených nanajvýš 10 neoverených recenzií za týždeň.

E-shopári, dbajte na rýchlosť webe!

Používatelia mnohokrát očakávajú, že sa na web dostanú počas 2 sekúnd. Uistite sa tiež, že je vaša stránka dostatočne mobile friendly a že neukazuje iný obsah na desktope a iný na mobile. Amazon vypočítal, že keby sa ich web spomalil o 1 sekundu, ročne by ho to stálo 1,6 miliardy amerických dolárov. A obsah zobrazovaný na mobilných zariadeniach berte ako primárny.

Platobná služba Android Pay

Google v Čechách spustil službu Android Pay, ktorá vám umožní platiť telefónom. Google má však v pláne všetky svoje platobné aplikácie zastrešiť pod službu Google Pay.

Výsledky e-commerce 2017

Podľa štatistík Heuréky a APEK Česi za minulý rok minuli v internetových obchodoch 115 miliárd korún. Obrat e-commerce tak historicky prvýkrát prekročil 100 miliárd korún.

A na čo sa môžete tešiť nabudúce? Okrem reportáže, ktorú vám prinesieme z akcie Ecommerce Expo Prague, konajúcej sa 30. januára, sa pripravte aj na pravidelný prísun noviniek z nemeckého onlajnu!

30.01.2018

Komentáře