Menu

Otestujte kolegov: Teambuildingové hry do kancelárie

Autor Iveta Nečesalová Iveta Nečesalová

Máte za úlohu vymyslieť teambuildingové aktivity a hľadáte inšpiráciu, ako pripraviť pre kolegov deň, na ktorý len tak nezabudnú? Zadanie je o to náročnejšie, že teambuilding má prebehnúť priamo v kancelárii, takže zúfalo surfujete po internete, ale nič vás nenapadá? Nevešajte hlavu. Tu je pár vyskúšaných nápadov priamo od nás.

V čom spočíva pridaná hodnota teambuildingu a o čom to celé je?

Firmu tvoria ľudia. Bez nich to skrátka nejde. Je preto veľmi dôležité, aby boli čo najzohranejší a navzájom sa dokázali podržať. Ako hranie hier prispeje k lepšiemu fungovaniu firmy?

 • Zbližovanie. Možno si myslíte, že je to klišé, ale nováčikovia vo firme majú vďaka spoločnej aktivite možnosť zoznámiť sa aj s ľuďmi, s ktorými v práci neprídu tak často do kontaktu. To platí aj medzi existujúcimi kolegami.
 • Smiech lieči. Jedným z cieľov spoločných aktivít je poriadne sa zasmiať, uvoľniť, odpútať sa od práce a zažiť srandu. Keď sa to podarí, verte, že z práce pôjdete domov nabití pozitívnou energiou.
 • Zlepšenie komunikácie v tíme. Počas spoločných aktivít sa kolegovia nevdojak naučia lepšie vzájomne komunikovať, čo je pre každú prácu absolútne kľúčové. Hry prehlbujú pocit spolupatričnosti a upevňujú vzťahy medzi kolegami.

Teambuilding vonku, alebo v kancelárii?

Teambuildingové stretnutia majú, samozrejme, mnoho podôb. Môžete vyjsť do prírody, kde si zahráte športové hry, opečiete si nejaký ten kus mäsa a domov sa vrátite s opicou. Niekedy nie je na škodu, keď zavítate na motokáry, laser game, escape room, bowling, paintball, dáte si večer videohier, pozriete sa na film, vyrazíte na hory alebo do krčmy. Alebo môžete jedno popoludnie zostať v kancelárii a vyskúšať hranie hier. Ako si psychologické hry v kancelárii rozdeliť?

 • Ice break – Ideálne hry na začiatok, kým sa skupina uvoľní.
 • Zlepšenie komunikácie – Kolegovia si vďaka týmto hrám uvedomia, aké vzorce komunikácie používajú denne v práci a ako pôsobia na ostatných.
 • Riešenie konfliktov – Každý je iný a trenice jednoducho sem-tam vzniknú. Hry v tomto duchu pomôžu kolegom k osvojeniu nových vzorcov správania, ktoré im pri konflikte pomôžu.
 • Oživenie pozornosti – Pohybové hry, ktoré kolegov preberú z letargie.

Zlaté pravidlá, ako viesť teambuildingové hry

Pri každej hre je potrebná osoba moderátora, teda toho, kto hru vyberie, pripraví, zoznámi s ňou kolegov a dohliadne na hladký priebeh. Nie je to úplne jednoduchá úloha. Moderátor musí vycítiť, či účastníkov hra stále ešte baví alebo je čas sa posunúť ďalej. Pokiaľ mu skupina začne zaspávať, musí vedieť, ako ju rýchlo prebudiť. Predovšetkým však musí rešpektovať základné pravidlá.

 • Niekedy sa v skupine nájde osoba, ktorá je veľmi hanblivá a nechce niektorú hru hrať, pretože jej napr. príde detinská. Vezmite to s úsmevom, vysvetlite, že ide hlavne o srandu, ale nikdy nikoho nenúťte hrať. Možno sa pridá neskôr.
 • Nikdy si z kolegov nerobte nevhodné žarty, nikoho nezhadzujte, nevysmievajte sa a zdržte sa štipľavých komentárov. Uvedomte si, že ani tí najväčší extroverti nechcú byť pred celou firmou za blbca.
 • Na každú hru sa starostlivo pripravte, nič nedokáže otráviť toľko, ako nepripravený moderátor a minúty nekonečného čakania.
 • Silným „egomaniakom“ môže vadiť slovo „hra“. Ak takých máte v tíme, použite slovo „výzva“, „experiment“ alebo „úloha“.
 • Buďte nadšení, pozitívni, motivujte účastníkov. Takéto správanie je vysoko nákazlivé.
 • Na konci každej hry urobte vyhodnotenie. Pri niektorých hrách môže vzniknúť veľmi zaujímavá a podnetná diskusia na záver.

3 vyskúšané hry do kancelárie pre inšpiráciu

1. Manévre

Túto hru je dobré zaradiť na začiatok teambuildingových hier. Preberie všetkých účastníkov, ktorí sa počas nej uvoľnia a zasmejú. Rozostavte v kancelárii stoličky do kruhu a nechajte účastníkov, aby sa posadili. Pripravte si zoznam uzavretých otázok, na ktoré sa dá odpovedať áno alebo nie. Otázky sa môžu týkať čisto práce alebo prezradiť aj niečo o súkromí. Napr. kto má doma psa? Kto pracoval s programom XY? Akonáhle vyslovíte otázku, musia účastníci s kladnou odpoveďou splniť nejaký povel. Kto má doma psa, posunie sa o jedno miesto doprava. Kolegovia sa behom chvíľky dostanú do ťažkej situácie, kedy sa začnú stohovať jeden na druhého, dvíhať pri tom jednu ruku alebo nohu.

Cieľ: Pri tejto hre nikto nezostane s kamennou tvárou. Prelomia sa ľady, všetci sa zasmejete a niečo sa o sebe dozviete. Moderátor môže hrať tiež.

2. Filmári

Rozdeľte kolegov do dvoch skupín. Jedna skupina dostane za úlohu si počas krátkej porady vymyslieť filmovú scénu, ktorú predvedie druhej skupine. Scéna sa odohrá bez slov a to nasledujúcim spôsobom. Najprv príde na scénu prvý herec, ktorý krátko predvedie svoju úlohu a skamenie. Prichádza druhý herec, odohrá svoju rolu a tak ďalej, kým sa všetci v skupine neprestriedajú a scéna nebude kompletná. Druhá skupina potom háda, o čo ide. Skupiny sa potom prehodia.

Cieľ: Kolegovia si počas dohovárania scény precvičia komunikáciu. Ako moderátor môžete krásne rozpoznať, kto preberá dominantnú úlohu a rozdeľuje úlohy ostatným. Počas scénky si obe skupiny užijú srandu, úlohu musia vyriešiť spoločne a ešte si aj precvičia fantáziu.

3. Hrozba temnoty

Kolegovia utvoria dvojice. Jedna z dvojíc pôjde za dvere a zvyšok tímu zatiaľ vytvorí v kancelárii prekážkovú dráhu. Môžete použiť čokoľvek, čo sa nachádza v kancelárii. Postavte do cesty stoličky, stôl, tašky, natiahnite špagát. Zavolajte jedného človeka z dvojice, „sprievodcu“, ktorý si prekážkovú dráhu v krátkosti prehliadne. Druhý dostane cez oči šatku. Sprievodca potom musí slovne parťáka dostať čo najrýchlejšie cez prekážkovú dráhu až do cieľa.

Cieľ: Pri tejto hre sa ide na čas. Kolegovia budú súťaživí, každá dvojica sa bude snažiť vyhrať. Zároveň natrénujete komunikáciu a posilníte dôveru. Sprievodca musí dávať pozor, aby si parťák pri ceste k cieľu neublížil, ale zároveň hrá o čas. Ked sa všetci vystriedajú, vyhláste víťaza a pre najlepšiu dvojicu môžete pripraviť odmenu.

TIP! Nakoniec od nás dostanete tip na knihu, ktorá by nemala chýbať v žiadnej firme. Beermann Susanne: Hry na semináre a workshopy – 124 kreatívnych hier.

28.03.2018

Komentáře