Menu

Práca a malé dieťa? Ide to a nemusíte byť karieristka

Autor Iveta Nečesalová Iveta Nečesalová

Dá sa vôbec skĺbiť starostlivosť o malé dieťa a práca? V marketingu určite. Či už o dieťati len premýšľate alebo už je z vás čerstvá mama, určite vám pár rád od dievčaťa z marketingu príde vhod.

Dieťa je zmena, ale vy to zvládnete

Dieťa vám prevráti život hore nohami. Nové pravidlá, noci, po ktorých vyzeráte horšie ako po celovíkendovej párty, strata kontroly nad vlastným časom. Ak chcete skĺbiť prácu a starostlivosť o dieťa, pripravte sa na veľa plánovania, hromadu pracovných záležitostí, ktoré vám dieťa jednoducho prekazí, a tiež na skvelý pocit z toho, keď to všetko zvládnete a nájdete si čas na oboje – prácu aj starostlivosť o dieťa.
Tí najmenší dajú každej mame poriadne zabrať, a preto som pre vás pripravila pár rád, ako to všetko zvládnuť, na čo si dať pozor a ako to neprepáliť hneď na začiatku.

Keď dieťa ešte nie je na svete a vy si naivne myslíte, že pôjdete hneď do práce

Možno patríte medzi neúnavné dievčatá z marketingu a plánujete, že hneď po šestonedelí naskočíte na pracovnú vlnu. Neodporúčam. Šestonedelie je totiž zradná mrcha. Môže sa vám stať, že sa budete voziť na hormonálnom kolotoči a rozplačú vás aj správy na Nove (mne sa to stalo). Tento náladový koktail, pri ktorom sa striedavo smejete, dojímate a revete na svojho muža, šestonedelím skončiť nemusí. V takom stave je návrat do práce čírym šialenstvom.

Tip! Ak z vás bude po šestonedelí totálna troska, radšej s návratom do práce počkajte. Okrem svojich hormonálnych kolízií budete ešte riešiť dojčenie a spánok (hlavne ten svoj). Dajte si na čas.

S bábätkom si najskôr nájdite svoj režim

Dieťa vám zamáva s každodenným životom. Čaká vás zmena návykov, a to od základov. Teraz je pánom vášho času ono. Lenže po jeho narodení sa ešte úplne nepoznáte. Musíte sa naladiť na jeho rytmus. Kedy je, kedy zaspáva, koľkokrát denne spí a na ako dlho. Je to pohoďák alebo jačí hneď, ako ho dáte z ruky? Nemenej dôležitým atribútom pre úspešný návrat do práce je nočný spánok. Možno budete mať šťastie, a narodí sa vám to najspavejšie bábätko na svete. Alebo smolu, akú som mala ja, a porodíte nespavca, ktorý sa ešte do roka a pol bude budiť 10 x za noc.

Tip! Vydržte, kým si nájdete s dieťaťom spoločný rytmus, spoznáte ho a upevníte si rituály. Musíte byť v pohode a získať pocit, že máte veci pod kontrolou, až potom si priberte prácu.

Návrat do zamestnania a ako z toho nezošalieť

Keď už spolu tak nejako fungujete a rozhodnete sa vrátiť do práce na čiastočný úväzok, počítajte s jednou vecou. Tie chvíľky, kedy dieťa zaspalo a vy ste mali možnosť padnúť do perín a dospávať vyčerpanie, zmiznú. Teraz budete v každej voľnej chvíli pracovať. Ako to zvládnuť a neskončiť v blázinci?

  • Starostlivo plánujte. Ak viete, že večer už sotva dáte dokopy súvislú vetu, nechajte si na túto dobu mechanickú prácu a jednoduché úlohy. Ťažšie alebo kreatívnejšie veci vybavte počas dňa, kedy dieťa odpočíva. Staršie dojča vám postupne začne spať cca hodinu dopoludnia a hodinu popoludní. Batoľa odpočíva len po obede. To sú chvíle, kedy môžete nerušene pracovať.
  • Nepracujte, ak je dieťa hore. Zbytočne vám to kráti chvíľky, ktoré môžete venovať jemu. Aj tak by ste sa na prácu stopercentne nesústredili, pretože by ste po očku sledovali, čo sa deje. Dieťa vás nakoniec tak ako tak niekoľkokrát vyruší a nebudete efektívna.
  • Keď už musíte otvoriť počítač a dieťa je hore, nikdy ho nenechávajte ani minútu bez dozoru. Ani dieťa, ani počítač. Neurobte rovnakú chybu ako ja, že si len odskočíte na záchod a za minútu ste späť. Batoľa si veľmi rado dá tú prácu, vylezie na stoličku a zmaže vám, čo sa dá.
  • Aj keď máte home office, zájdite aspoň jedenkrát týždenne do kancelárie. Aj keby to malo byť len na hodinu. Kolegovia vás radi uvidia, budete v obraze, čo sa vo firme deje a dáte o sebe vedieť. Nezabudnite, že s niektorými kolegami bežne nekomunikujete, aj preto je dobré sa im svojou prítomnosťou občas pripomenúť. Navyše sa dostanete medzi ľudí a budete riešiť aj niečo iné ako pocikané plienky, o ktorých sa bavíte s mamičkami na ihrisku.

Kam s dieťaťom, keď v kancelárii trávite celé dopoludnie?

Akonáhle začnete do kancelárie dochádzať častejšie a na dlhšiu dobu, nastane problém, kam s dieťaťom. Otecko je v práci, babičky a dedovia tiež. Ostanú vám tak len tri možnosti. Dať dieťa do štátnych jaslí/škôlky, zaplatiť súkromné jasle/škôlku alebo si zohnať opatrovateľku. Aké sú plusy a mínusy?

#1 Štátne jasle/škôlka

+ Je to zadarmo

– Môžete naraziť na problém s nedostatkom miest. Ľahko tak skončíte na čakacej listine.

– Učiteľky sú dosť vyťažené, v praxi jedna stráži aj 24 detí.

– Štátne jasle pre deti mladšie ako 3 roky sú skôr vzácnosťou.

 

#2 Súkromné jasle/škôlka

+ Sami si určíte, ktoré dni a koľko hodín vaše dieťa v zariadení strávi.

+ Ak dávate do jaslí dieťa mladšie ako 3 roky, doprajete mu dlhší čas na adaptáciu v detskom kolektíve.

+ Prístup učiteliek je individuálnejší, kolektívy sú malé. V jasliach vám dieťa aj prebalia.

– Zaplatíte si viac.

 

#3 Opatrovateľka

+ Venuje sa len vášmu dieťaťu.

+ Príde k vám domov, takže vám odpadne cestovanie.

– Cena môže byť vysoká, záleží na lokalite.

Dajte dieťaťu dostatok času, aby si na nové podmienky zvyklo

Darmo, každé dieťa je iné. Jednému sa do kolektívu nechce, druhé sa do kolektívu vyložene hrnie a veľmi za vami smútiť nebude. Veď je tam toľko nových a zaujímavých vecí. Druhým prípadom je môj syn, ktorý vetu „Papa, idem do práce a prídem si pre teba po obede,“ počuje na pol ucha, pretože už je dávno na ceste na ihrisko. Niektoré deti ale na kolektív pripravené nie sú ani v troch rokoch, sú hanblivé, a preto je možno lepšie, keď v začiatku využijete pestúnku. Ideálne je postupná adaptácia a pomalé zvykanie dieťaťa na to, že s vami už netrávi 24 hodín denne.

Počítajte s tým, že dieťa má sviečku každú chvíľu

Rozhodne si so zamestnávateľom dopredu ujasnite pravidlá, koľko času strávite prácou z domova a koľko v kancelárii. Pripravte sa na to, že dieťa môže byť choré. U malých detí je to každú chvíľu, pretože ešte nemajú dostatočne vybudovanú imunitu. Ľahko sa vám tak stane, že zmeníte plány z minúty na minútu, notebook zase pekne položíte na stôl a namiesto toho vezmete do ruky teplomer a knižku s rozprávkami.

15.12.2018

Komentáře