Menu

3 spíkri, ktorí nakopnú vašu kreativitu

Autor Petra Zeidlerová Petra Zeidlerová

Hurá. Dostali ste kreatívnu úlohu a tešíte sa, že sa poriadne vyšantíte. Sadnete si k tomu a zrazu… nič. Vaša kreatívna stránka osobnosti zmizla. Spí? Šla na prechádzku? Jednoducho tu nie je. Práve pre tieto prípady sme pre vás našli zopár videí, ktoré vašu kreativitu presvedčia k spolupráci.

Elizabeth Gilbert

Poďte sa s nami ponoriť do sveta spíkrov, ktorí sú do morku kostí nasiaknutí kreativitou. Medzi takých určite patrí spisovateľka Elizabeth Gilbert. Že vám to meno nič nehovorí? Táto žena napísala svetový bestseller Eat Pray Love. Výborná kniha, naozaj stojí za prečítanie. Pozor, nepleťte si ju s filmom, ktorý bol podľa knihy nakrútený. Možno sa vám bude tiež páčiť, samotnej knihe však nesiaha ani po členky.

Vo videu vám Elizabeth prezradí, ako vidí kreativitu ona sama. Skúmala staré kultúry a zistila jednu pozoruhodnú vec:

„V starovekom Grécku a Ríme ľudia napodiv neverili, že tvorivosť vychádza z človeka. Verili, že tvorivosť je posvätný duch. Návštevník, ktorý prichádza k ľuďom z nejakého vzdialeného a neznámeho zdroja zo vzdialených a neznámych dôvodov.“

Elizabeth týchto „démonov“ prirovnáva k škriatkovi Dobbymu z Harryho Pottera. Môžete si ho tak predstaviť. Vraj žije v múroch umelcovho ateliéru a občas mu príde pomôcť s jeho dielom. Nikto ho nevidí.

Tento prístup ku kreativite umelca do istej miery chránil, držal mu ego na uzde. Keď bolo jeho dielo úžasné, každý vedel, že mu „duch“ veľmi pomohol. Keď nestálo za nič, umelec za to jednoducho nemohol. Tento odstup od slávy a úplného zlyhania je pre Elizabeth veľmi dôležitý. Pozrite si video:

Ken Robinson

Tiež rozhodne odporúčame prednášku s Kenom Robinsonom, britským spisovateľom, pedagógom a vzdelávacím poradcom. Vo videu padne okrem iného jedna dôležitá myšlienka:

„Ak nie ste pripravení robiť chyby, nikdy neprídete s ničím originálnym.“

Ken vypozoroval, že deti túto úžasnú schopnosť majú. Neboja sa. My dospelí sme na tom horšie, chýb sa priamo desíme. Do istej miery nás to naučil vzdelávací systém. Zle. Za päť. Pamätáte si? Ken tvrdí, že z kreativity vyrastáme. Celá Kenova prednáška je prešpikovaná skvelými vtipmi:

Yemi Akinyemi Dele

Yemiho možno poznáte pod prezývkou Yemi A.D. Je to známy český choreograf, herec, režisér a tiež úžasný človek, ktorý vás v sekunde nakazí svojim optimizmom. Doslova žiari. A vám stačí pozrieť si krátke video s ním a budete žiariť tiež. Presne takú schopnosť má Yemiho prednáška o generácii Millennials.

Zo začiatku sa vám bude zdať, že sa toto video kreativity vôbec netýka, ale vydržte. Yemi vám najskôr vysvetlí, kto to vlastne Millennials sú, ukáže vám svoj pohľad na dnešný svet a niekedy okolo 9. minúty príde na rad kreativita. Povie vám, že ekvivalentom kreativity je čas. Yemi hovorí:

„Vo chvíli, keď nemáte čas, nemôžete byť kreatívni. Pod tlakom a v strese kreativita neprichádza. Aby ste mohli byť kreatívni, musíte sa hrať, musíte experimentovať.“

Zatiaľ nič nezaberá?

Asi potrebujete odpočinok. Vyložte si nohy na stôl a pusťte si film. Za nás rozhodne odporúčame Love Song s Keirou Knightley, Markom Ruffalom a Adamom Levinom. Stanete sa svedkami toho, ako mladí umelci nakrúcajú nový album priamo v uliciach New Yorku.

Keď sa potom vrhnete na svoj projekt, pusťte si k práci soundtrack z tohto filmu, dosť sa podaril. Tu je malá ochutnávka:

Poznáte ešte nejaké iné videá, ktoré vám pomohli vytvoriť niečo originálne? Sem s nimi. Aj naša kreativita občas pospáva. Možno ju práve váš tip preberie.

26.09.2017

Komentáře