Menu

25 faktov o Nemecku, ktoré vám v škole nepovedali

Autor Ivana Smatanová Ivana Smatanová

Chladní a nezáživní Nemci? Ani zďaleka! Život v krajine našich západných susedov je plný prekvapujúcich skutočností, o ktoré sa nám nedá s vami nepodeliť. Niektoré možno poznáte, nad inými udivene zdvihnete obočie alebo sa schuti zasmejete.

O Nemecku kolom dookola

1. V prípade, že váš ešte stále prepadá túžba zahrať sa s bábikou Barbie, odporúčame krásku od Matella, ktorá stvárňuje Angelu Merkelovú. Forbes túto dámu označil za najmocnejšiu ženu sveta. Chýba jej však Ken. Hlasujete za manžela Joachima Sauera alebo si zahráme klimatický summit s Donaldom Trumpom?

barbie Angela Merkel

2. Útek z väzenia? Je to prirodzený ľudský inštinkt, a preto nie je v Nemecku považovaný za trestný čin. Málokomu sa ale podarí utiecť z väzenia beztrestne. No akonáhle  zločinca prichytia pri páchaní ďalšieho trestného činu, má smolu a ide znova za mreže.

3. Nemecké úrady majú pri výbere mena pre vaše dieťa posledné slovo. Zvláštne mená, ktoré neindikujú pohlavie (napr. Matti), alebo rodinné priezvisko namiesto prvého mena, schválené nebudú.

4. Nemecko je prvou krajinou, ktorá ustanovila tzv. DST (Daylight saving time), teda letný čas. Prešla naň v roku 1916 kvôli úspore elektrickej energie počas 1. svetovej vojny. 

5. Pokiaľ Vám na diaľnici v Nemecku dojde v aute benzín, spáchali ste priestupok. Na nemeckej diaľnici totiž môžete zastaviť len v stave núdze, za ktorý sa nedostatok benzínu v nádrži nepovažuje. Chôdza po diaľnici je taktiež nelegálna a trestá sa pokutou 90 eur. Pokutu môžete dostať aj za jazdu na bicykli na cyklotrase v protismere.

6. Hlavné mesto Berlín je 9-násobne väčšie než Paríž a má omnoho viac mostov ako Benátky. Pýši sa aj najväčšou vlakovou stanicou v Európe.

Hlavné mesto Berlín

7. Stereotyp o organizovanej a zodpovednej nemeckej náture sa zakladá z veľkej časti na reálnom základe. Napríklad v Mníchove sa nachádza druhé najpresnejšie fungujúce letisko na svete. To prvé je v Tokiu.

8. Nemčinári! Skúste si aspoň potichu v hlave vysloviť slovo

Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft

Skladaním slov sú Nemci povestní a toto najdlhšie publikované slovo sa skladá až zo 79 písmen. Myslím, že väčšina obyčajných ľudí ho radšej rozvedie do vety, aby vyslovovaním tohto krkolomného slovíčka nestrávili celý deň. Na priloženom videu môžete ohodnotiť, ako sme sa s ním popasovali my v eVisions. Ak už máte „Hochdeutsch“ v malíčku, nemčina má v ponuke ďalších 53 dialektov. Prajeme veľa trpezlivosti pri štúdiu!

 

9. O vyššej životnej úrovni Nemecka ste už nepochybne počuli. Možno s tým súvisí aj fakt, že väčšina nemeckých taxíkov sú Mercedesy. Zviezli by ste sa?

10. Úrad kancelára v Berlíne je medzi miestnymi známy ako „práčka“. Výklad necháme na každom z Vás. 🙂

11. O tom, že Nemci sú „hlavičky“, nie je pochýb. Vymysleli automatickú kalkulačku, automobil, inzulín, vreckové hodinky, televíziu, parafín, benzínové či dieselové motory a to, čo máme všetci najradšej… gumových medvedíkov!

Čo Nemci pijú najradšej?

12. Máte chuť na pomarančovú alebo citrónovú Fantu? Viete, že Fanta vznikla ako dôsledok embarga uvaleného na dovoz Coca-Coly počas 2. svetovej vojny? Pôvodne bola vyrábaná zo zbytkových surovín ako srvátka či jablkové výlisky. A Nemci si ju zamilovali tak, že z nej pečú Fantový koláč (Fantakuechen) s mandarínkami. Vo svete sa každý deň vypije 130 miliónov balení tejto limonády.

13. Nemci síce tvrdia, že vypijú najviac piva na svete, no toto číslo platí len v absolútnom množstve, pretože Nemecko je obrovské rozlohou. V prepočte na počet obyvateľov vedie stále Česká republika. (Na zdravie!) Nemci si ale držia aj iné prvenstvo – mnísi z Weihenstephanského kláštora v Bavorsku založili prvý pivovar na svete, a to už v 8. storočí.

14. Mnísi dokonca nazývali pivo ,,tekutým chlebom“ a popíjali ho počas pôstu. V Bavorsku je pivo dodnes zaradené medzi kategóriu „jedlo“.

15. Z vlastnej skúsenosti odporúčam kolínsky Kölsch, ktorý sa čapuje len ,,do trojky“. Čašníci sa nepýtajú, či chcete ďalší pohár, budú vám automaticky dolievať, až kým neprikryjete pohár podpivníkom.

16. Najväčší pivný a ľudový festival Oktoberfest môžete aj navzdory jeho názvu navštíviť už v septembri, kedy začína. Namiesto pol litra vám usmievavé čašníčky v drdoloch donesú rovno celý liter, tzv. tuplák. Prvým Oktoberfestom bola niekoľkodenná svadobná slávnosť korunného princa Ľudovíta 1. Bavorského v roku 1810.

octoberfest evisions

A potrpia si na značky?

17. Svetoznáma značka Hugo Boss navrhovala uniformy pre NSDAP a Hitlerjugend.

18. Adidas vám môže znieť ako značka z anglicky hovoriacej krajiny, ale založil ju Bavor Adolf „Adi“ Dassler. Bratská súťaživosť následne zapríčinila vznik firmy Puma, ktorú založil Rudolf Dassler. Adidas vlastní 10% akcií FC Bayern.

19. Východné Nemecko reagovalo na dopyt po automobiloch uvedením roztomilého vozidla Trabant, čo v preklade znamená „satelit“. Meno vzniklo ako pocta prvému satelitu vo vesmíre, sovietskemu Sputnikovi, z roku 1957.

20. Eau de cologne“, po slovensky Kolínska voda, skutočne vznikla v nemeckom Kolíne, a to už v roku 1709. Vymyslel ju Johann Maria Farin ako univerzálny liek. Napoleon ale jej liečivé účinky právne neuznal, a tak ostala v predaji ako parfém. Názov je používaný dodnes. Už ste sa ráno navoňali tou svojou?

21. Počas 2. svetovej by ste sa v Porsche nezviezli! Užívať si v ňom jazdu mohli len ozbrojené zložky.

Hugo Boss Uniforms

Čo by ste rozhodne mali o Nemecku vedieť

22. Ste v Nemecku a niekto vás naštval? Vulgaritu na jeho adresu radšej prehltnite. Rovnako tak nikomu nenaznačujte klepnutím na čelo, že spadol na hlavu (aj keby to bola zrovna pravda), prípadne ho nikam neposielajte vztýčeným prostredníkom. Nemci toto chovanie klasifikujú ako trestný čin a rozdávajú zaň mastné pokuty.

23. Najvyšší nemecký kostol v Ulme sa rozpadol hlavne kvôli tomu, že muži naň močili.

24. V roku 1960 dopadla kapela Beatles pomerne neslávne. Gitarista George Harrison klamal o svojej plnoletosti, aby získal pracovné povolenie na hranie v nemeckých kluboch. A tak keď kapela prešla za lepšími podmienkami z hamburského Indra Clubu do konkurenčného TopTen, majiteľ Indra Clubu Harrisona neodkladne nemeckým úradom nahlásil a tie gitaristu deportovali zo zeme. Ani Paul McCartney a bubeník Pete Best si v Nemecku nezahrali oveľa dlhšie. Keď im v izbe nefungovala elektrika, posvietili si tým, čo našli. Zapálili (vraj nepoužitý) kondóm. Koschmider ich následne usvedčil z podpaľačstva a Paul s Petom museli z Nemecka odcestovať. Kapelu to na istý čas rozdelilo, no vďaka Peteovej mame sa chlapci opäť stretli a pokračovali na ceste ku sláve.

The Beatles

25. Nemecký perfekcionizmus sa prejavuje aj v starostlivosti o mužské prirodzenie. 8 zo 100,000 dospelých si v Nemecku dá zväčšiť penis, čím sa táto krajina dostala na prvé miesto v celosvetovom rebríčku tohto druhu plastických operácií.

 

Ak ste sa zaujímavosťami z Nemecka prelúskali až sem, gratulujeme! O svoje nové poznatky sa môžete podeliť s kamarátmi alebo známymi. Prežili ste aj vy nezabudnuteľný Erasmus, prácu alebo dovolenku v Nemecku a chcete sa podeliť o zážitok či vtipný fakt, ktorý ste sa tam dozvedeli? Budeme radi, ak ich s nami budete zdieľať v komentároch.

The Beatles

Zdroje:

www.allday.com, www.thelocal.de, www.expatica.com, www.studying-in-germany.org, www.confessedtravelholic.com, www.thrillist.com, www.momondo.co.uk

Bridge, Adrian. “Twenty Things You Didn’t Know about Germany.” Telegraph. August 5, 2013. Accessed February 1, 2015.

Germany (The Rough Guide). London, UK: Rough Guides, Inc., 2012.

Kitchen, Martin. Cambridge Illustrated History of Germany. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1996.

Munich, Bavaria, and the Black Forest. Oakland, CA: Lonely Planet, 2013.

24.08.2017

Komentáře