Menu

7 nástrojov, ktoré vám nedovolia prokrastinovať

Autor Petra Zeidlerová Petra Zeidlerová

Ak si teraz sadnete k počítaču, stihnete dorobíť tú dôležitú úlohu už doobeda. Stačí len začať. Jasné, ale najprv by ste si mohli skontrolovať Facebook. Super, práve dorazil e-mail od vášho známeho. Ani sa nezbadáte a o pár minút je 12 hodín. Tá úloha už asi počká, kým sa najete… Poznáte to?

Mysleli ste si, že prokrastinácia je lenivosť?

Omyl. Lenivosť je jej sestra bez ambícií. Prokrastinácia je omnoho zákernejšia. V podstate ide o chorobné odkladanie úloh a povinností. Petr Ludwig, ktorý už približne 10 rokov túto problematiku študuje, vo svojej knihe Koniec prokrastinácie uvádza, že ju nemôžeme zamieňať ani za odpočinok. Prečo? Keď odpočívate, dočerpávate energiu. Pri prokrastinácii je to naopak – strácate ju. Pozrite sa na úvodné video ku knihe:

Čo s tým?

Na túto otázku sa snažilo odpovedať už mnoho múdrych hláv. A to najrôznejšími spôsobmi – vymýšľali aplikácie, odporúčali kompletnú zmenu myslenia, napísali množstvo kníh a podobne. Niečo funguje, niečo nie. Asi ako pri všetkom. Problém je v tom, že každý z nás je iný a na každého platia iné finty. My sme sa v tomto článku zamerali na aplikácie.

AppBlock

Facebook, e-mail, Instagram, Twitter… Všetky tieto aplikácie sa vás snažia odlákať od práce. Stačí jedno zavibrovanie a vaša sústredenosť je v troskách. Aplikácia AppBlock sľubuje, že vás pred týmito nástrahami ochráni. V nastavenom čase vám jednoducho vypne notifikácie. Jej schopnosti využijete aj vo voľnom čase, žiadne pracovné e-maily už vám rodinný výlet nepokazia. Bohužiaľ je zatiaľ dostupná len v Google Play.

Cena: zdarma

Forest: Stay Focused

Forest: Stay Focused vás zbaví nutkavého nakúkania na Facebook a iné sociálne siete. Ako? Vždy, keď sa budete musieť sústrediť, zapnete si aplikáciu. Tým zasadíte strom. Ten vám porastie, ale len v prípade, že odoláte túžbe nahliadnuť na sociálne siete. Ak to urobíte, stromček zabijete. Jednoducho zvädne. Lesy môžete takto sadiť v počítači aj v mobile.

Cena: $1.99

Todoist a Any.DO

Začať deň bez plánu? Nezmysel. Skúste si každé ráno spísať, čo všetko chcete stihnúť – dokončiť včerajšiu úlohu, odpísať na e-mail…
Spíšte si všetko. Je len na vás, akú formu si zvolíte. Vyznávači klasiky si vystačia len s perom a papierom, ostatným poslúži Todoist alebo Any.DO. Obe aplikácie majú dobré hodnotenia.

Cena: zdarma

Toggl

Na Toggl nedáme v našej agentúre dopustiť. Ide o merač času, ktorý stráži, ako dlho riešite danú úlohu. Akonáhle sa pustíte do projektu, zapnete si ho. Keď vás zláka prokrastinácia, Toggl stopnete. Ak sa od svojho počítača vzdialite na dlhšie ako 5 minút a aplikáciu zabudnete vypnúť, po príchode sa vás opýta, či chcete nameraný čas započítať. Na konci dňa vám report nemilosrdne ukáže, koľko ste toho v skutočnosti zvládli. Používanie je veľmi jednoduché, presvedčte sa v krátkom návode:

Cena: zdarma

Procraster

Procraster dokonale nahradí úlohu pedantského šéfa. Najprv si naplánujete, čo všetko a kedy potrebujete urobiť. Keď sa s projektom zdržíte, Procraster sa opýta, čo sa deje. Neviete, kde začať? Alebo máte strach zo zlyhania? Zverte sa so svojimi obavami a aplikácia vám ponúkne riešenie. Vráti vás späť na správnu cestu.

Cena: $1.99

Beat Procrastination

Jediné, čo na používanie tejto aplikácie potrebujete, je slušná znalosť angličtiny a dostatočne otvorená myseľ. Pokojný hlas hypnoterapeuta Andrewa Johnsona vás presvedčí o tom, že pocit šťastia a spokojnosti súvisí s dokončením vašej pracovnej úlohy. Celkom šikovné.

Cena: 2,99 €

Flowstate

Tak pozor, tu končí všetka zábava, Flowstate je appka len pre odvážnych. Oceníte ju predovšetkým vtedy, keď veľa píšete a máte nervy zo železa. Prečo? Akonáhle prestanete na určitú dobu ťukať do klávesnice, text vám začne miznúť pred očami. Vážne, bez všetkej srandy. Pozrite sa na video:

Túto adrenalínovú jazdu si vychutnajú len „jabĺčkari“, v Google Play sme ju nenašli.

Cena: $9.99

Chcete prísť prokrastinácii na kĺb?

Nechajte si poradiť od Petra Ludwiga osobne. Určite tiež navštívte web Mitvsehotovo. Založil ho Daniel Gamrot, ktorý propaguje techniku s názvom GTD (Getting Things Done). Tú vymyslel americký kouč David Allen. Ide v podstate o populárne metódy organizácie práce. Vyskúšajte aj kurz Naučmese. Určite tu minimálne jednu prednášku na tému prokrastinácie objavíte. A ako bojujete s odkladaním úloh vy? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.

04.05.2017

Komentáře