Menu

Slovenské futbalové kluby na sociálnych sieťach

Autor Dominik Hlubina Dominik Hlubina

Jarná časť futbalovej Fortuna ligy bude o pár týždňov vrcholiť. Na čele tabuľky celkom bezpečne tróni Žilina, ale stále nie je nič isté. Teoreticky môžu karty na vrchole tabuľky ešte zamiešať Belasí zo Slovana. V našich tabuľkách už ale Šošoni až takí suverénni nie sú. Ako to vyzerá na sociálnych sieťach?

Ako to vyzerá vo Fortuna lige?

Do sezóny 2016/2017 vstúpilo 12 tímov, dokončí ju len 11. Klub Spartak Myjava sa rozhodol odstúpiť a všetky jeho zápasy sa anulovali. Keďže Myjava zásadným spôsobom v našich rebríčkoch nemiešala karty, rozhodli sme sa ju z našej infografiky jednoducho vymazať.

Hoci dvom z troch nami sledovaných sociálnych sieti vládnu Slovanisti z Bratislavy, nedá sa povedať, že veľkosť mesta a počet obyvateľov určuje úspech futbalového klubu na sociálnych sieťach. A ani na trávniku. Košice, druhé najväčšie slovenské mesto, momentálne nemajú v najvyššej súťaži svojho zástupcu. Naopak, okresné Michalovce sa na Facebooku zmestili do prvej päťky.

Na porovnanie sme pridali aj zopár tímov z 2. ligy. V nižšej súťaži hrajú oba košické tímy a keby hrali vo vyššej súťaži, FC VSS Košice by na Facebooku obsadili peknú 5. priečku. Košický futbal do najvyššej súťaže patrí, čoho dôkazom sú aj dobré výsledky a postupové vyhliadky do ďalšej sezóny.

Ako to vyzerá na Facebooku?

Facebook celkom jednoznačne ovládol Slovan Bratislava. Zatiaľ je tesne pod hranicou 80 000 tisíc fanúšikov, ale predpokladáme, že nepotrvá dlho, kým ju preskočí. V nie až tak tesnom závese je Žilina, takže súboj týchto dvoch tímov o prvenstvo v tabuľke neprebieha len na trávniku. Aj keď ten v našej infografike je už, dá sa povedať, rozhodnutý. Na druhej strane, Žilina sa nemá za čo hanbiť. Oproti Bratislave v nej žije približne päťkrát menej obyvateľov, na FB ale tento rozdiel nebadať.

Bronzovú priečku obsadil Trenčín a výraznejšie počty fanúšikov dosahujú aj „Bíli andeli“ z Trnavy. Naopak, prekvapujú slabé čísla Prešova, ktorý je chvoste rebríčka spoločne s Dunajskou Stredou.

A čo Instagram?

Nebyť prekvapujúcich Dunajskej Stredy (ktorá je na FB beznádejne posledná), tak by prvé štyri priečky na Instagrame okupovali rovnaké tímy ako na Zuckerbergovej sociálnej sieti, len v inom poradí. FC DAC sa ale vyšvihol na bronzovú pozíciu a atakuje hranicu 3 000 fanúšikov. Prvé miesto patrí Trenčínu, Slovan nevyužíva svoj potenciál a prepadol sa až na štvrtú pozíciu.

Jediný tím, ktorý sa ešte neodhodlal komunikovať s fanúšikmi aj na Instagrame, je Ružomberok. Zlatomoravčania sa síce odhodlali, ale zatiaľ im to nie je veľmi platné. Na Instagrame ich sleduje len zopár ľudí.

Twitter

Twitter je, rovnako ako pri hokejových kluboch, najmenej využívaný a sledovaný komunikačný kanál. Niektoré kluby ho vôbec nepoužívajú, a aj tie, čo ho majú, počtom followerov neohurujú. Len trom tímom sa podarilo preliezť hranicu 1 000 followerov.

Prvé priečky obsadila klasická štvorica Bratislava, Trnava, Trenčín a Žilina. Trnava sa aspoň tu konečne dostala do prvej trojky. Pre prvý Slovan ale veľké nebezpečenstvo nepredstavuje.

13.04.2017

Komentáře