Menu

Slovenské hokejové kluby na sociálnych sieťach

Autor Dominik Hlubina Dominik Hlubina

Slovenská hokejová liga bude už čoskoro poznať víťaza sezóny 2016/2017. Bude to HK Nitra alebo HC 05 Banská Bystrica? Zatiaľ čo na ľade prebieha zápas, v ktorom vyhrá ten, kto dá viac gólov, u nás v agentúre počítame niečo iné. Koľko fanúšikov dokázali tímy z našej Tipsport ligy nazbierať na sociálnych sieťach?

Špecifiká Tipsport ligy

Hokej (spoločne s futbalom) je na Slovensku jednoznačne najpopulárnejší šport. Súťažne sa hrá takmer v každom väčšom meste a v zimných mesiacoch sú prírodné ľadové plochy plné nadšencov naháňajúcich puk. Najvyššiu súťaž hrajú okrem Trnavy a Prešova všetky krajské mestá. Výstavným športom Trnavy je v prvom rade futbal, no a Prešov, napriek dlhej hokejovej histórii, na úroveň najvyššej súťaže jednoducho nestačil.

Neprekvapuje, že všetky tímy majú najviac fanúšikov na Facebooku, ktorý je najrozšírenejšou sociálnou sieťou na Slovensku. S menšími číslami, ale predsa, funguje aj Instagram. Twitter je na tom o poznanie horšie, tímy ho alebo vôbec nemajú, alebo sú počty ich followerov zanedbateľné.

Zaujímavé je aj postavenie projektu reprezentácie do 20 rokov, ktorý hrá pod názvom HK Orange 20. V sezóne nehrá plný počet zápasov a zápasy má aj tímami z prvej ligy. Práve to, že nemá žiadnu históriu, tradíciu, ani sa neviaže k žiadnemu mestu, považujeme za príčinu jeho nízkych čísiel na Facebooku. Profil na Instagrame a Twitteri nemá vôbec. Na druhej strane, je tu priestor ťažiť z toho, že projekt nie je viazaný na žiadne konkrétne mesto a dá sa považovať za celoslovenský. Tento potenciál ostáva nevyužitý.

Ku klubom hrajúcim najvyššiu súťaž sme pre porovnanie pridali ešte zopár klubov z prvej ligy. V tej hrá napríklad Prešov, tretie najväčšie slovenské mesto, alebo už spomínaná Trnava. Najväčší úspech z prvoligových tímov má na sociálnych sieťach prekvapujúco Spišská Nová Ves.

Čo so Slovanom?

Slovan Bratislava je najväčší a najslávnejší hokejový klub na Slovensku, čo dokazujú aj čísla v našej infografike. Nedosiahnuteľný náskok na všetkých troch sociálnych sieťach je zapríčinený celkovou populáciou mesta Bratislava, popularitou ľadového hokeja a aj samotného klubu, a najnovšie aj jeho medzinárodným pôsobením v rámci Kontinentálnej hokejovej ligy. Práve účasť v KHL je dôvodom, prečo HC Slovan nezaraďujeme do rebríčka a umiestňujeme ho samostatne.

Facebook vedie prekvapivo Poprad

Situácia na Facebooku pomerne jasne ukazuje, že veľkosť a počet obyvateľov mesta nemusia mať priamy vplyv na počet fanúšikov jeho športového klubu. Poprad je na slovenské pomery celkom veľké mesto, ale niekoľkonásobne väčšie Košice skončili až za ním. Oba tímy majú pritom pomerne slušný náskok pred treťou Nitrou, tohtoročným ligovým finalistom. Hokej v Poprade aj v Košiciach má bohatú históriu okorenenú mnohými úspechmi. Popradskému hokeju neuškodilo ani krátke koketovanie s KHL.

Na chvoste rebríčka sa nachádza projekt HK Orange 20. Jeho špecifickú situáciu sme spomínali vyššie.

Na Instagrame kraľuje… Nitra

Hoci naša infografika zobrazuje na prvom mieste s veľmi tesným náskokom HK Poprad, najnovšie toto poradie už neplatí. Prvenstvo si vybojoval klub HK Nitra, ktorý za pomerne krátku dobu od vytvorenia infografiky nabral značný počet fanúšikov. Dôvod je viac ako jasný – zatiaľ osem zápasov v play off, osem výhier. Mierne si prilepšil aj druhý finalista – HC 05 Banská Bystrica, poradie sa ale už nemenilo.

Twitter len v plienkach

Jediný slovenský hokejový tím, ktorý dokázal na Twitteri prekročiť hranicu 1 000 followerov, je HC Slovan. Z už zmienených dôvod ho ale do celkového poradia nezarátavame, preto s necelými šiestimi stovkami vedú Košice. Klasicky si celkom dobre vedie Banská Bystrica a prekvapil aj Zvolen.

Celkové čísla na Twitteri sú ale celkovo veľmi nízke (pohybujú sa často len v desiatkach followerov), takže je jasné, že slovenské hokejové kluby (a ani ich fanúšikovia) nepovažujú Twitter za dôležitý komunikačný kanál. Tri kluby dokonca Twitter nemajú vôbec a pri tom martinskom svietila veľká okrúhla nula.

12.04.2017

Komentáře