Menu

Hľadajte prácu v online marketingu ako Sherlock Holmes

Autor Petra Zeidlerová Petra Zeidlerová

Bije vaše srdce pre online marketing? Najvyšší čas sa poohliadnuť po nejakej práci alebo stáži, čo poviete? Pripravili sme niekoľko tipov, kam sa pozrieť, kde sa ukázať a na koho sa obrátiť.

Sociálne siete

Píše sa rok 2017, dávno odzvonilo dobám, kedy ste každé ráno vybehli do trafiky pre Annonce a potom starostlivo krúžkovali vhodné inzeráty. Dnes to funguje inak. Už nemusíte vytiahnuť päty z domu, stačí si sadnúť k počítaču, zapnúť prehliadač a prihlásiť sa. Kam? Trebárs na tieto sociálne siete:

Facebook

 

Striehnite na dobré ponuky, ale nebojte sa aj opýtať. Napíšte do skupín, že hľadáte uplatnenie v online marketingu, možno niekde hľadajú niekoho ako ste vy. Sledujte stránky agentúr alebo autorít v obore. Ak hľadáte prácu v online marketingu, malo by vám niečo hovoriť meno Kamil Aujesky.
Známy slovenský online špecialista a bloger na svojom webe priebežne uverejňuje ponuky priamo z oboru. Príspevky pod názvom #Hľadásh prácu obsahujú vždy nejakú zaujímavú prácičku.

LinkedIn

Tak znie meno profesijnej siete, ktorá vám možno prihrá dream job. Že ste si tu ešte nezaložili konto? Šup do toho. Pri vypisovaní životopisu nezabudnite na trochu kreativity. Prezrite si pár profilov. Čo sa vám na nich páči? Čo vám pripadá nudné? A ako na vás ich majitelia celkovo pôsobia? Inšpirujte sa, ale nekopírujte. Keď vám napadne nejaký vtip, pridajte ho tam. Možno práve tým niekoho zaujmete, rovnako ako sa to podarilo Ottovi Bohušovi s jeho projektmi:

Svoj profil si vylaďte aj po vizuálnej stránke. Pomôže vám v tom mobilná aplikácia LinkedIn, v ktorej si ľahko vytvoríte perfektný profilový obrázok. Vybranú fotku môžete orezať, upraviť jej jas, kontrast, sýtosť, alebo si rovno vybrať niektorý zo šiestich dostupných filtrov:

Twitter

K ponukám práce na Twitteri vás privedú hashtagy ako #praca #onlinemarketing #job #marketing # volnemiesta # hladampracu alebo #kariera.

Pre koho by ste chceli pracovať?

Láka vás práca v agentúre alebo na strane klienta? Premyslite to. Vytipujte si pár zamestnávateľov a tým pošlite životopis s motivačným listom. Napíšte im, čo by ste pre nich chceli robiť, prečo ste si vybrali práve ich a z akého dôvodu by oni mali prijať vás. Väčšina firiem i agentúr váš proaktívny prístup ocení. A keď zmienite, že nepohrdnete ani stážou, váš budúci zamestnávateľ poskočí radosťou. Skúste to.

Personálne agentúry

Pri hľadaní dlhodobého zamestnania neobchádzajte ani personálne agentúry. Online marketingom sa zaoberajú napríklad:

  • CPL Jobs
  • Prusak Group
  • Hays
  • OnlinePeople

Na všetky tieto miesta môžete poslať CV alebo tam cinknúť. O kvalite rôznych personálnych agentúr sa vedú dlhé diskusie, skôr ako sa teda pustíte do nejakej spolupráce, vyhľadajte si nejaké referencie.

Pracovné portály

Medzi najznámejšie pracovné portály u nás patria:

Profesia.sk – stránka Profesia.sk bol založená už v roku 1997 a za 20 rokov svojej existencie sa vypracovala na najväčší a najnavštevovanejší pracovný portál na Slovensku. Nájdete tu všetky možné typy práce, medzi ktorými sa často objavia aj marketingové pozície.

Jobkontakt.sk – menší portál ako Profesia, pri hľadaní práce však človek musí vyskúšať všetky možnosti. Sem-tam sa tu objaví zaujímavá ponuka z digitálneho sveta, preto by ste si mali Jobkontakt z času na čas refreshnúť.

Jobs.cz – tu nájdete lepšie platené pozície. Jobs ponúka prácu predovšetkým pre vysokoškolsky vzdelaných jedincov, ale možno vám v niektorých prípadoch postačí aj stredná škola. Určite si nastavte svojho JobsAgenta. Vďaka nemu vám každý deň v schránke pristane e-mail s aktuálnou ponukou pozícií, ktoré by vás mohli zaujímať.

Prace.cz – nepísané pravidlo hovorí, že na tomto portáli si prídu na svoje tí z vás, ktorí majú vo vrecku len výučný list alebo maturitu. Plat sa u zverejnených pozícií často nevyšplhá na vyššiu sumu ako 25 000 Kč. Ale keď sme si práci.cz preklepli, našli sme pár zaujímavých ponúk z online marketingu, ktoré rozhodne stáli za zváženie.

 

Naštartujte svoju kariéru v start-upe

Kopa pracovných príležitostí na vás čaká aj na webe startupjobs.cz. Sem rozhodne zavítajte, ak vás láka práca v mladých firmách, ktoré rastú rýchlosťou blesku. Pre získanie skúseností skvelá voľba. Keď už zabrúsite na tieto stránky, môžete si urobiť testy vedomostí (nájdete ich v hornom menu).

Z online marketingu si tu preveríte svoje sily potrebné v Skliku, Google Analytics, facebookovej reklame alebo affiliate marketingu. Ak v teste zažiarite, pochváľte sa tým na pohovoroch. Ukážete tak, že sa o danú oblasť aktívne zaujímate, určite tým nič nepokazíte. Na štúdium môžete využiť aj Digitálnu garáž, ktorá má skvele prepracovanú formu celej výučby.

Ďalším webom zaoberajúcim sa start-up prostredím je napríklad startupers.sk. Tu okrem noviniek z oblasti nájdete aj pracovné ponuky.

Natlačte si mobil aplikáciami

Indeed

Aplikácia Indeed za vás prehľadá všetky možné pracovné portály. Na prvý pohľad vás veľmi poteší jej jednoduchosť. Pri prezeraní ponúk neprehliadnite údaj o aktuálnosti inzerátu, je uvedený na poslednom riadku sivým písmom:

 

Práce za rohem

Nechce sa vám do práce dochádzať? Vyskúšajte aplikáciu Práce za rohem. Zadáte miesto, kde žijete, aká práca sa vám páči a môžete si vybrať. Ponuky práce budú zoradené podľa vzdialenosti od vášho bydliska. Pozrite si video:

Profesia

Do aplikácie naťukáte názov pracovnej pozície, región, v ktorom chcete pracovať, kľúčové slovo, aký druh pracovného pomeru preferujete a tiež úroveň vášho vzdelania. Ak nechcete prešvihnúť žiadnu ponuku, zapnite si aj notifikácie. Profesia vás informuje o každej novej príležitosti. Podobné aplikácie sú napríklad Monster alebo Careerjet.

LinkedIn Job Search

Ďalšia aplikácia, ktorá by vo vašom mobile nemala chýbať, je LinkedIn Job Search. Vo videu uvidíte, na akom princípe funguje:

Ukážte sa na veľtrhoch

Vytlačte si pár svojich životopisov a zájdite omrknúť najznámejšie veľtrhy. Počítajte s väčšou koncentráciou ľudí, v niektorých dňoch tam býva naozaj plno.

  • Profesia Days – jeden z najväčších, ak nie najväčší veľtrh práce na Slovensku. Koná sa v Bratislave a každoročne pritiahne tisícky ľudí. Tento rok sa pre veľký záujem usporadúva pilotný ročník podujatia v Košiciach. Ak budete 28. septembra v metropole východného Slovenska, určite sa zastavte.
  • Zaujímavá akcia sa chystá aj v Trnave. Pracovný event Práca a Kariéra sa premenoval na JobSpoTT a 7. novembra sa bude konať už druhý ročník. Ak ste v Trnave, zastavte sa, aj keď nehľadáte prácu. Minulý ročník bol nabitý programom, ktorý sa vo veľkej miere týkal aj (online) marketingu.

Ďalšie akcie sa konajú aj u našich západných susedov:

Networkujte na akciách

Stále sa niečo deje. A vo svete online marketingu to platí dvojnásobne. Čo to pre vás znamená? Že máte veľa možností kam vyraziť na akciu:

  • Barcampy – medzinárodná sieť otvorených konferencií a workshopov. Vystúpiť tu môže každý, kto má čo povedať. Zaplatíte iba svojím časom, vstup je pre všetkých zdarma.
  • Poslední středy – diskusie o aktuálnych témach. Každú poslednú stredu v mesiaci agentúra H1 nasýti váš hlad po informáciách. Pozvú profíkov z odboru a tí verejne debatujú na danú tému. A keď si zabudnete peňaženku doma, nevadí. Je to zadarmo.
  • Marketing festival – sviatok online marketérov. V roku 2013 túto významnú konferenciu o digitálnom marketingu prvýkrát usporiadal Jindřich Fáborský a jeho tím. A od tej doby sa najväčšia česká marketingová akcia organizuje pravidelne každý rok. Ak sa prídete pozrieť, čakajú vás prednášky úplných špičiek z odboru, večer sa zabavíte na povestných večierkoch a spoznáte množstvo skvelých ľudí:

Len sa pripravte na to, že za celú túto parádu slušne zaplatíte. Cena lístkov sa už v predpredaji pohybuje okolo 6 000 Kč.

  • Ďalšie akcie – CopyCamp, E-shop víkend, SEO reštart, ShopCamp, Engage a mnoho, mnoho ďalších. Tu už musíte mať trošku jasno v tom, aké odvetvie vás láka. Asi nebudete všetkému rozumieť, ale privoniate k odboru. A kto vie? Možno po pár drinkoch na afterparty padne nejaká ponuka práce a pozvanie na pohovor. Stáva sa to. Ak vás zaujala možnosť zúčastniť sa nejakej marketingovej akcie a konferencie, pozrite si náš skvelý zoznam. Veríme, že si nejakú vyberiete.

Rozhoďte siete medzi svojich známych

O tom, že hľadáte prácu v online marketingu, informujte svoju tetu, bratranca aj najlepšieho kamoša zo základky. Možno práve oni majú tie správne kontakty, ktoré potrebujete.
Máte už s hľadaním práce v „onlajnu“ skúsenosti? Podeľte sa o ne. Čo vám fungovalo a čo naopak vôbec? Sme jedno veľké ucho.

04.09.2017

Komentáře