Menu

Je Bing Webmaster Tools lepší než Google Search Console?

Autor Miroslav Budiš Miroslav Budiš

Nástroj Bing Webmaster Tools (BWT) ponúka marketérom a webmasterom v princípe podobné možnosti ako Google Search Console (GSC), v čiastkových funkciách je ale v niekoľkých smeroch napred. BWT rozdeľuje svoje služby do troch sekcií, tak si ich poďme predstaviť. Konfigurácia môjho webu – to, čo potrebujete vedieť, keď cielite na užívateľa Bing   „Konfigurácia môjho webu“ a vlastne celej práce…

Nástroj Bing Webmaster Tools (BWT) ponúka marketérom a webmasterom v princípe podobné možnosti ako Google Search Console (GSC), v čiastkových funkciách je ale v niekoľkých smeroch napred. BWT rozdeľuje svoje služby do troch sekcií, tak si ich poďme predstaviť.

1

Konfigurácia môjho webu – to, čo potrebujete vedieť, keď cielite na užívateľa Bing

 

„Konfigurácia môjho webu“ a vlastne celej práce s webom v BWT začína vložením cesty k sitemap webu, aby sa Bing s webom dobre zoznámil. Toto je naprieč všetkými webmaster tools podobné. Tu si ale môžete naviac vložiť do indexu i samotnú stránku, ak ste na nej napríklad čerstvo aktualizovali dôležitý obsah a chcete to Bingu dať vedieť.
V možnostiach blokovania sitelinks alebo celých URL a v geografickom cielení je ponuka BWT a GSC podobná. Čo sa nám ale páči a čo vie v otázke konfigurácie webu pre vyhľadávanie tento „Bingov nástroj“ naviac, je:

  • prepojenie webu s profilmi na sociálnych sieťach(Facebook, Twitter, Youtube, atď.)
  • prepojenie so stránkami aplikácií(Apps od Microsoftu, Google Play alebo iTunes)
  • a dokoncaprepojenie vašej aplikácie s výsledkami hľadania vo Windows a Windows Phone.

V neposlednom rade, tak ako u Google, sa môžete aj vo vyhľadávaní Bing dištancovať od zlých odkazov a to priamo pod položkou „Ohlásiť podozrivé odkazy“.

Zostavy a dáta – tu sú dáta o aktivitách na vašom webe

 

V tejto sekcii nájdete podobné výstupy ako „Návštevnosť z vyhľadávania“ v GSC, no máte tu ale aj zopár Bing vychytávok.

Dobre prepracovaný je prieskumník indexu, ktorý detailne zobrazuje index stránok a umožňuje ich filtrovať

  • podľa kódov http (301, 404, atd.)
  • podľa vylúčených stránok v robotst.txt
  • podľa nakazených stránok malwarom
  • alebo je možné vyhľadávanie zúžiť na konkrétnu zložku

Ku každej koncovej stránke sú uvedené podrobnosti o indexovaní.

Druhou vychytávkou v tejto sekcii sú „Zostavy optimalizácie webu pre vyhľadávače“. Táto funkcia spúšťa raz za dva týždne cyklus, počas ktorého kontroluje overené stránky a podáva informácie o tom, či sú dodržané pravidlá SEO, a prípadne odporúča ich vylepšenie. Ak pracuje na webe viac ľudí, máte vďaka tomuto reportu prehľad o tom, či dodržujú správne SEO postupy.

Diagnostika a nástroje – a ďalšie pomôcky pre prácu s webom

 

Tu nájdete sadu nástrojov, ktoré vám uľahčia prácu. Praktické sú napríklad štatistiky hľadanosti kľúčových slov Bing priamo v BWT vrátane alternatív a trendov. Ďalej môžete overiť správnosť použitých mikrodát alebo si otestovať prívetivosť vášho webu pre mobilné zariadenia. Môžete tu dokonca Bingu oznámiť váš presun stránok či už v rámci jednej domény alebo na úplne novú doménu.

Veľmi praktický je nástroj na analýzu webov pre vyhľadávače, ktorý funguje podobne ako už zmienený automatický dvojtýždenný cyklus na kontrolu SEO. Tu ale môžete analyzovať overenú stránku ručne a následne pracovať s výstupmi, z ktorých je najzaujímavejšie farebné zobrazenie nedostatkov priamo v zdrojovom kóde. Ak potom žiadate programátora o opravu, zašlite mu jednoducho print-screen, a on sa potom zorientuje omnoho rýchlejšie.

Nice to have, nice to know

 

Ako zaujímavá „nice to have“ funkcia je „Overiť Bingbota“, ktorú nájdete v sekcii „Diagnostika a nástroje“. Sledujete podrobne traffic na vašom webe a je vám podozrivá konkrétna IP adresa? V BWT po vložení tejto IP zistíte, či to náhodou nie je Bingbot, a keď vám jeho zaťažovanie webu nevyhovuje, upravte jeho prechádzanie v sekcii „Konfigurácia môjho webu“.
Ďalej je dobré vedieť, že i BWT ponúka možnosť prepojenia s rozhraním API, ktoré umožňuje používať všetky funkcie nástrojov priamo. Stačí si vygenerovať jeden kľúč k rozhraniu AP a môžete si spravovať všetky overené domény.

Takže začať používať BWT – áno či nie?

 

Bing vo Webmaster Tools rozhodne nezaostáva a naopak ponúka aj niečo naviac. Dôležitý je nielen pri optimalizácii pre Bing, ale aj pri optimalizácii pre ostatné vyhľadávače hlavne vďaka podrobným údajom o indexovaní a praktickým nástrojom pre SEO.

Bing Wemaster Tools sa hodí, takže si ho určite prepojte so svojím webom a neľakajte sa – je viac „user friendly“, než konkurenční „tool“ od Google.

02.04.2016

Komentáře