Menu

Najstrašidelnejšie horory, ktoré si na Halloweena radšej ani nepozrite!

Autor Ivana Smatanová Ivana Smatanová

Strach bijúci sa s adrenalínom. Tieto pocity sa vo mne zhŕkli už pri tvorení nasledujúceho článku o hororoch. Čím iným by som Vás lepšie naladila do Halloweenskej atmosféry? Trúfate si na hororový maratón s blízkymi či pre pobavenie? Ponúkam ten najdesivejší výber, ktorý sme v kancelárii označili piatimi hviezdičkami. Ne/zakryte si oči, začíname!

To (It)

Perfektné pred-halloweenske načasovanie sa podarilo režisérom amerického hororu TO. Tento film sa už 21. septembra tohto roku stal najziskovejším v kategórii hororov Ameriky. 232 miliónov dolárov len v domácich kinách je rekordným úspechom! Už len trailer zozbieral za prvý deň uverejnenia 197 miliónov zhliadnutí, čím zosadil z prvého miesta trailer Rýchlo a zbesilo. Dej sa odohráva v malom mestečku Derry štátu Maine. V tomto americkom štáte na narodil aj spisovateľ a autor predlohy Stephen King. Takzvané TO je klaun Pennywise, ktorý namiesto rozdávania radosti, deti vraždí, no tento krát sa rozhodli detskí predstavitelia vzoprieť.  Pennywise sa vo filme do toho istého mesta Derry vracia každých 27 rokov. Zaujímavé je, že prvé filmové stvárnenie knihy sa odohralo pred 27 rokmi, ba čo viac Bill Skarsgård (predstaviteľ hlavnej postavy klauna) sa vtedy narodil. Je klaun len vraždiacou hračkou alebo predstavuje človeka s pohnutou minulosťou živiacieho sa našimi najväčšími strachmi?

Mlčanie jahniat (The Silence of the Lambs)

Tretím z filmov v histórii filmu, ktoré si odniesli všetkých 5 hlavných Oskarov (film, réžia, scenár, herec, herečka) je Mlčanie jahniat. Psychologický horor založený na spojení mnohých skutočných prvkov je odladený do detailu tak, že zimomriavkám sa nevyhnete. Hlavnú rolu odmietli Jeremy Irons, Robert de Niro a iní známi herci, až sa jej napokon bravúrne zhostil Anthony Hopkins. Zahral odsúdeného psychiatra Hannibala Lectera tak vierohodne, že aj samotná Jodie Foster – druhá hlavná postava, študentka akadémie FBI vyšetrujúca prípad vraha Buffalo Billa – sa s ním zo strachu odmietala mimo natáčania baviť. Príbeh je založený na pátraní Clarice Starlingovej (Jodie Foster) po masovom vrahovi Buffalo Billovi sťahujúcom ľudí z kože, pri čom jej pomáha snáď ešte viac narušený odsúdenec Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) výmenou za zlepšené väzenské podmienky. Anthony Hopkins dokonca počúval vreskot ľudí sťahovaných z kože a herci za zúčastnili aj výcviku FBI, aby ste vy mali reálnejší zážitok z filmu. Ak ste túto hororovú klasiku zatiaľ nevideli, nepremeškajte túto príležitosť na Halloweena!

Šiesty zmysel (The Sixth Sense)

Bruce Willis si zarobil vďaka filmu Šiesty zmysel 100 miliónov amerických dolárov, čím sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov ako najlepšie platený herec svojej doby. Niet sa čomu čudovať, veď vo filme podal vskutku autentický výkon. Ak nie ste zrovna typ, ktorý obľubuje horory plné krvi a vrieskania, dajte šancu Šiestemu zmyslu. Zaujímavý je príbeh, ktorý sa točí okolo dvoch hlavných postáv, a to špičkového psychológa Malcolma Crowa (Bruce Willis) a jeho osemročného pacienta Cola Seara. Malcolm sa ocitol blízko smrti kvôli incidentu s jeho bývalým pacientom a následne sa snaží pomôcť malému Colovi pochopiť prečo ho navštevujú duchovia či ako tieto nepríjemné udalosti zastaviť. Viac vám prezradiť nechcem. Pozrite si film na Dušičky a skúste pri pozeraní vnímať v pozadí ľudský dych mŕtvych duší či červenú farbu počas prítomnosti duchov…

Faunov labyrint (El Laberinto del Fauno)

Faunov labyrint je rozprávkou, ale nech vás ani nenapadne pustiť ju ako večerníček deťom pred spaním. Zaujímavé je, že sa odohráva v minulosti v roku 1944, čím zmiešava fikciu so skutočnosťou. Režisér Guillermo del Toro sa dokonca vzdal nároku na honorár a dotočenia Narnie, aby jeho vysnený horor vznikol. O tom, že sa to vyplatilo svedčí aj úspech v podobe 7 ocenení cenami Goya. Režisér umiestnil do Faunovho labyrintu aj vlastné skúsenosti, pretože vyrastal vo vojnou postihnutom kraji. Dokonca vraj ako malý chlapec fauna naozaj videl. Dej Faunovho labyrintu vás dostane do čias španielskeho republikánskeho povstania a podivnej rodiny frankistického dôstojníka. Ocitnete sa v živote dvanásťročného dievčatka Ofélie, ktorá odchádza so svojou tehotnou matkou za chladným otčimom. Akonáhle sa Ofélia stretne v starom labyrinte so záhadným faunom s koziou tvárou a telom pokrytým machom, začne sa šialeným spôsobom prelínať svet reality s týmto až nepochopiteľne nechutným detským príbehom o záchrane kráľovstva. Je to všetko len detská predstavivosť alebo nám Faunov labyrint odkrýva tvrdú realitu smrti a života? Pozorne sledujte detaily, ak chcete odkryť pravú podstatu tejto španielskej rozprávky.

V zajatí démonov (The Conjuring)

10 ročné trýznenie rodiny Perronových nadpozemskými bytosťami zachytené v jednom dvojhodinovom filme, to je horor The Conjuring. Zdesenie len umocňuje fakt, že film je natočený podľa skutočnej udalosti z detailného rozprávania vyšetrovateľov paranormálnych javov Eda a Lorraine Warrenových. Tí sa vyberú na odľahlú farmu, aby pomohli rodine terorizovanej démonickými silami a hrôzostrašný príbeh sa môže začať. Jednou z hlavných postáv je aj bábika Anabelle, ktorá síce v reálnom živote nevyzerala tak desivo ako vo filme, no testovať jej silu sa neoplatí. 7 rokov po vyriešení prípadu z filmu, sa ju pokúšal mladý muž v okultnom múzeu vyprovokovať. 3 hodiny po tom zomrel pri nehode na motocykle. A myslíte si, že je náhodou aj to, že sa v skutočnom dome rodiny Perronových odohrali ešte predtým, než sa doňho táto rodina nasťahovala dve samovraždy, smrť otravou, znásilnenie,vražda malého dievčatka, dve utopenia a uhryznutia? Niet sa čomu čudovať, že samotný režisér V zajatí démonov do domu nevkročil. Film si pozrite len na vlastné riziko!

REC

REC je anglickou skratkou pre „record“, čo znamená „nahrávanie“ a výstižnejší názov by som pre tento netradičný španielsky horor sama nevymyslela. Je to jeden z mála filmov, ktoré sú natočené z pohľadu kameramana, čo sledujúcim evokuje ešte osobnejší zážitok zvierajúci hrdlo. Mladá televízna reportérka (Manuela Vasco) spolu s kameramanom natáčajú reportáž v požiarnej stanici, keď im zavolá staršia žena uväznená vo vlastnom dome. Keď dorazia na miesto a začujú desivý výkrik, začne sa pre nich televízne spravodajstvo z nočnej mory. 

Hra o prežitie (SAW)

Otvoríš oči …tma … na nič si nespomínaš … rozsvieti sa svetlo … ležíš na špinavej podlahe neznámej kúpeľne …nohou pripútaný k stene … oproti tebe ďalší muž a … mŕtvola. Takto sa začína tvoj príbeh ľudí, s ktorými hrá Jigsaw (v preklade skladačka) drsnú hru o život. Ak radi riešite hádanky, pokúste sa spolu s obeťami vyriešiť aj tento príbeh plný bizarných zvratov, falošných stôp a všadeprítomnej nervozity. Na to, že film bol natočený a zostrihaný za 18 dní, pričom herci podali excelentný výkon bez nácviku, vám tento horor nenechá ani na minútu vydýchnuť.

Dávam vám na výber z magických 7 hororov, ktoré sú ako stvorené na Halloweensky večer! Avšak kto sa bojí, nesmie do lesa. Zaujíma ma, ktorý si pozriete vy? Prípadne ak máte tip na nejakú poriadnu hrôzu, nebojte sa nám ju odporučiť!

30.10.2017

Komentáře