Menu

Ako predísť Shadowbanu?

Autor Diana Zadáková Diana Zadáková

Sociálna sieť Instagram je stále obľúbenejšia. Firmy aj súkromné osoby sa usilujú o neustály nárast počtu followerov, na čo mnohokrát využívajú praktiky, ktoré porušujú pravidlá. Netrvalo dlho a Instagram zareagoval formou tzv. Shadowbanu. Majú vaše príspevky na Instagrame nízky dosah? Možno sa Shadowban týka aj vás.

Čo je Shadowban a ako zistím, či postihol môj účet?

Oficiálne ide o reakciu Instagramu, ktorý sa snaží filtrovať účty porušujúce jeho pravidlá a podmienky. Instagram váš účet prakticky zneviditeľní pre všetkých používateľov okrem vašich followerov.

V praxi funguje Shadowban nasledovne. Tým, že pridáte # k fotografiám, umožníte ich zobrazovanie ďalším používateľom. Ak dostanete Shadowban, fotka sa pod daným hashtagom zobrazí len vašim followerom, čím rapídne klesne jej dosah. Inými slovami, svojimi príspevkami nebudete schopní osloviť nových ľudí, respektíve nových zákazníkov.

Bojíte sa, že je váš účet ohrozený? Najrýchlejší spôsob, ako zistiť na čom ste, je prostredníctvom tohto nástroja. Druhou možnosťou je poprosiť kamarátov, aby vás prestali sledovať a potom našli vaše príspevky prostredníctvom hashtagu.

Čo je potrebné dodržiavať, aby ste nedostali Shadowban?

1. Nepoužívať programy a aplikácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami Instagramu

Mať vysoký počet followerov a lajkov by chcel mať každý. Vyžaduje si to však veľa práce, ktorú niektoré programy vykonajú za vás. Nakúpia followerov alebo automaticky rozdajú lajky a komentáre cieľovej skupine.

Medzi takéto zakázané aplikácie patrí napríklad Mass Planner, Instagress, Followliker, Socially Rich, Boostly, Onlypult, Schedugram, Social Envy, Grum a mnoho ďalších. Väčšina je už (zásluhou Instagramu) úplne nefunkčná. Akonáhle získa Instagram podozrenie, že si k úspešnosti svojho účtu podobnou aplikáciou pomáhate, môžete Shadowban dostať.

2. Neprekračovať limity instagramových aktivít

Instagram umožňuje rozdať okolo 150 lajkov, 60 komentárov a 60 sledovaní za hodinu. Ak limity prekročíte, je vám daná aktivita zablokovaná na určitý počet hodín. Takýto počet činností totiž dokážete za hodinu urobiť len ak máte naozaj rýchle prsty, ktoré až príliš nápadne pripomínajú spambotov. Keď presahujete limit pravidelne, ste na najlepšej ceste k Shadowbanu.

3. Nepoužívať zabanovaný hashtag

Instagram má viac ako 700 miliónov aktívnych používateľov. S takým číslom je pre neho veľmi ťažké ustrážiť zdieľaný obsah. Niektoré hashtagy sú zakázané úplne. Zároveň je však veľa ďalších, tváriacich sa nevinne, ktoré boli zneužívané, a Instragram bol nútený ich tzv. zabanovať.
Ako sa zabanované # prejavujú? Zobrazia sa pod nimi len ,,najlepšie príspevky“ a žiadne ,,najnovšie“.

Ak zabanovaný # používate, vaše príspevky sú skryté nielen pod zabanovanými, ale preventívne aj pod ďalšími použitými #.

Príklady zabanovaných hashtagov v roku 2017:
#dogsofinstagram, #boho, #brain, #saltwater, #costumes, #tgif, #petitie, #tanlines, #humpday, #singlelife, #curvy, #thebaligroom, #elevator, #astreetphoto, #dedicationstudio, #hairychest, #books , #meme, #newyears, #todayimwearing, #snapchat #sallyhansen, #shesquats, #easter, #curvy, #kindredparents, #ineedhelplol, #skype, #pushups.

Prekvapení? My tiež, a preto si odporúčame pozrieť, ktorých ďalších hashtagov by ste sa mali vyvarovať.

4. Nepoužívať stále rovnaké #

Ctrl + c, ctrl + v je síce rýchle, ale aj robotické. A presne to si myslí aj Instagram.

5. Nahlásenie vášho účtu

Ak je váš účet nahlásený, automaticky si na vás Instagram posvieti. Dôsledkom môže byť spomínaný Shadowban, prípadne rovno zablokovanie profilu.

Bol váš test na Shadowban pozitívny?

Vyskúšajte nasledujúcich 5 krokov. Môžu váš účet vrátiť späť medzi viditeľné.

1. Dajte si dva dni pauzu

Odhláste sa z instagramového profilu na viac ako 48 hodín. Tým môžete svoj účet resetovať a vaše príspevky by mohli byť znovu viditeľné.

2. Vymažte zabanovaný hashtag

Nezabudnite, že pod lampou býva najväčšia tma. Prejdite svoje príspevky a pokúste sa zistiť, či niektorý z používaných # nie je v onej nemilej sekcii ,,zabanovaný“.

3. Hashtag píšte k príspevku, nie do komentára

Mnoho používateľov si nechce kaziť svoje kreatívne popisky zbierkou #, a tak ich dávajú do komentára. To sa však nevypláca. Veľa používateľov zaznamenalo, že tieto príspevky boli taktiež ,,shadowbanned“.

4. Kontaktuje Instagram

Instagram môžete kontaktovať e-mailom na support@instagram.com alebo priamo prostredníctvom vášho profilu. Postačí vám pár kliknutí.

  • Zájdite na svoj profil.
  • Kliknite na tlačidlo Možnosti (vyzerá ako ozubené koliesko).
  • V sekcii Podpora prejdite na Nahlásiť problém a z ponuky vyberte Niečo nefunguje.
  • Napíšte správu a rovno ju odošlite Instagramu.

5. Prepnite business profil späť na osobný

Pokiaľ využívate svoj instagramový účet ako business profil a obdržali ste Shadowban, skúste profil prepnúť späť na osobný. Niektorí užívateľa zaznamenali odstránenie Shadowbanu.
Pozitívny efekt sa môže prejaviť nielen v podobe odstránenia Shadowbanu, ale aj v dosahu vašich príspevkov. Odhaduje sa, že príspevky business profilov majú ďaleko nižší dosah ako príspevky z osobných účtov, a to z jednoduchého dôvodu. Instagram sa snaží prinútiť firmy k platenej propagácii. Na tejto báze fungujú aj business stránky na Facebooku, a keďže je Instagram vo vlastníctve Facebooku, táto teória je vysoko pravdepodobná.

Ako zvýšiť dosah a získať followerov organicky?

Je potrebné mať správnu stratégiu a pravidelne sa o svoj profil starať. Ak nemáte na správu vašich účtov na sociálnych sieťach dostatok času, radi vám pomôžeme.

10.08.2017

Komentáře