Menu

100 najlepších online agentúr v Rusku

Autor Jaroslav Vidim Jaroslav Vidim

Pre našinca môže byť veľmi náročné zorientovať sa na ruskom internetovom trhu a vyznať sa v mase tamojších online agentúr. Preto vám prinášame prehľad tých, ktoré najlepšie hodnotia samotní Rusi. Veríme, že tento zoznam bude prínosný nielen pre tých, ktorí premýšľajú o expanzii na východ.

Rebríček digitálnych výkonnostných agentúr, pôsobiacich na území Ruskej federácie, pravidelne zostavuje autoritatívna agentúra TAGLINE spoločne s portálom SOSTAV.RU. Do tohtoročného hlasovania boli zahrnuté spoločnosti, ktoré poskytujú služby výkonnostného marketingu ako svoju hlavnú, alebo vedľajšiu činnosť. Konkrétne išlo o služby súvisiace s vyhľadávaním vo vyhľadávačoch, s optimalizáciou pre vyhľadávače, PPC či kontextovou reklamou, teda aktivity orientované na merateľné výsledky.

Konečné poradie bolo zostavené na základe nezávislého hodnotenia, uskutočňovaného v období od februára do októbra 2016, a zúčastnilo sa ho viac ako 150 full-service agentúr, SEO agentúr, PPC agentúr a iných firiem z oblasti digitálneho marketingu s pôsobnosťou a kanceláriou na území Ruskej federácie. Rebríček len voľne nadväzuje na výsledky z roku 2015. Vďaka reštrukturalizácii súťažných kategórii sú tohtoročné výsledky od tých predchádzajúcich značne odlišné.

rusko_fb__sk

Dôveryhodnosť?

V minulosti dochádzalo k mnohým pokusom o ovplyvnenie výsledkov, preto sa organizátori rozhodli nezverejňovať kritériá, ich dôležitosť a ani metodiku vyhodnocovania kvalitatívnych ukazovateľov, na základe ktorých je rebríček zostavený. Dostupné sú len základné všeobecné informácie. Z nášho (západného) uhla pohľadu je dôveryhodnosť takto zostaveného rebríčka značne diskutabilná. Podľa našich informácii ho však Rusi považujú za seriózny a berú ho veľmi vážne a prestížne.

Víťazi a porazení?

Porovnávať niečo tak nehmatateľné, ako je kvalita, je vždy veľmi ošemetné. Ľudia ale milujú rebríčky a stupne víťazov, čo je asi aj dôvod, prečo podobné ankety vznikajú. Účasť v hlasovaní môže byť pre agentúry dvojsečnou zbraňou. Z umiestnenia na popredných miestach sa dá bezpochyby vyťažiť výborné PR. Klient, ktorý nepozná širšie súvislostí, si vždy radšej vyberie partnera z TOP5, TOP10 v danom meste, regióne alebo dokonca v celom štáte. V Rusku totiž viac než inde platí „winner takes it all“. Agentúram umiestneným na horších priečkach to ale môže povesť skôr poškodiť. Spravidla máloktorý z potenciálnych klientov skúma, v čom presne spočíva rozdiel medzi agentúrami na 5. a 95. mieste.

Rebríček najlepších výkonnostných online agentúr v Rusku:

Nasledujúca tabuľka obsahuje prehľad 20 najlepšie hodnotených výkonnostných agentúr. Zvyšných 80 nájdete priamo na webe agentúry Tagline – http://tagline.ru/performance-context-seo-agencies-rating/

Rebríček najlepších slovenských online agentúr?

Z vyššie naznačených dôvodov som rád, že podobné rebríčky na Slovensku zatiaľ nevznikajú. Podobné súťaže sa totiž zväčša zvrhnú na honbu za bodmi a egom. Často sa potom zabúda na to hlavné. Na vlastnú prácu a klienta.

V našom stredoeurópskom rybníčku by podľa mňa úplne stačilo, keby nejaká nezávislá a dôveryhodná autorita odlíšila seriózne agentúry od tých, ktoré sa za ne len vydávajú. Možno k tomu niekoho inšpiruje práve tento článok.

Ďalšie zaujímavé ruské rebríčky:

29.11.2016

Komentáře