Menu

Internetoví giganti v Rusku

Autor Petr Vojtěchovský Petr Vojtěchovský

Uvažujete o vstupe na ruský trh? Prečítajte si prehľad tých najdôležitejších webových projektov! Určite vás neprekvapí, že zoznamu najnavštevovanejších stránok v Rusku kraľuje Yandex. Yandex je spoločnosť, ktorá vlastní 31 služieb. Medzi tie najznámejšie patrí jeho vyhľadávač, e-mail a marketingové nástroje (Yandex Metrica, Yandex Direct apod.). Ďalej v rebríčku nájdete populárnu sociálnu sieť VKontakte, Mail.ru,…

Uvažujete o vstupe na ruský trh? Prečítajte si prehľad tých najdôležitejších webových projektov!

Určite vás neprekvapí, že zoznamu najnavštevovanejších stránok v Rusku kraľuje Yandex. Yandex je spoločnosť, ktorá vlastní 31 služieb. Medzi tie najznámejšie patrí jeho vyhľadávač, e-mail a marketingové nástroje (Yandex Metrica, Yandex Direct apod.). Ďalej v rebríčku nájdete populárnu sociálnu sieť VKontakte, Mail.ru, Odnoklassniki, Google.ru a YouTube.

Aj keď sa Facebook umiestnil na zozname 15 najnavštevovanejších stránok v Rusku, jeho metriky (počet užívateľov za deň a priemerná doba na stránke) zostávajú ďaleko za lokálnou konkurenciou VKontakte alebo Odnoklassniki:

  • VKontakte navštevuje denne 24,2 miliónov užívateľov, ktorí na ňom priemerne strávia 39 minút.
  • 16,3 miliónov užívateľov na Odnoklassniki trávi 32 minút denne.
  • Facebook má v Rusku denne iba 3,7 milióna aktívnych užívateľov, ktorí sú navyše online menej než 5 minút.

Tieto dáta nie sú úplne presné, pretože v týchto štatistikách nie sú zahrnuté mobilné aplikácie, cez ktoré chodí na sociálne siete väčšina užívateľov. Stále sú to však údaje, ktoré reprezentujú ruský online ekosystém.

Lokálni hráči v kocke

Yandex (Rusky: Яндекс)

Yandex je ruská internetová spoločnosť, ktorá vlastní najväčší ruský internetový vyhľadávač s 60% podielom na trhu. Ďalej tiež vyvíja niekoľko internetových služieb a produktov. Yandex bol vyhodnotený ako 4. najväčší vyhľadávač sveta. Podľa informácií z comScore.com sa môže pýšiť 150 miliónmi hľadaní (dáta z roku 2012) a viac než 51 miliónmi návštevníkov (na všetkých službách Yandexu) denne (dáta z roku 2013).
Domovská stránka Yandex.ru získala niekoľkokrát ohodnotenie ako najpopulárnejšia ruská stránka. Okrem Ruska žne Yandex ako druhý najväčší vyhľadávač úspech na Ukrajine a v Kazachstane, a s 50 % všetkých vyhľadávaní tiež v Bielorusku. Okrem týchto zemí používajú Yandex aj Turci. A v roku 2014 Yandex ohlásil, že plánuje otvoriť vývojové a výskumné centrum v Berlíne.

VK (VKontakte)

VK je najväčšia ruská sociálna sieť, ktorá ma veľmi podobný dizajn a funkcie ako Facebook, je často tiež nazývaná „ruským Facebookom“. VK bol založený v roku 2006. Podľa serveru Alexa.com je to najnavštevovanejšia sociálna sieť v Rusku, na Ukrajine, v Bielorusku, Moldavsku a Kazachstane. Je to tiež druhá najnavštevovanejšia stránka v Rusku a dvadsiata druhá najnavštevovanejšia stránka v celosvetovom meradle. Pôvodne bol server vytvorený pre teenagerov, ale vďaka svojej popularite a jednoduchosti prenikol aj k staršej generácii. Od septembra 2014 je VK kompletne pod kontrolou Mail.ru Group.

Mail.ru Group

Mail.ru Group je jedna z najväčších internetových spoločností v Rusku, ktorá začala ako free emailová služba. Postupom času sa ale zmenila na miliardovú korporáciu, ktorá vlastní niekoľko veľmi úspešných sociálnych, komunikačných a zábavných ruských projektov. Spoločnosť comScore.com vykonala v roku 2013 prieskum, ktorý dokázal, že webové stránky vo vlastníctve Mail.ru majú dohromady najväčšiu návštevnosť a najviac zobrazení v Rusku. Weby Mail.ru zasiahnu mesačne 86% všetkých ruských užívateľov internetu. Mail.ru je na základe počtu zobrazení stránok v TOP 5 najväčších internetových spoločností sveta. Kontroluje tiež 3 najväčšie ruské sociálne siete – VKontakte, Odnoklassniki a Moy Mir.

Odnoklassniki.ru

Obdoba českého spolužáci.cz a slovenského spolužiaci.sk rebrandovala v roku 2014 v OK.ru. Zatiaľ čo v Česku platforma upadá, v Rusku sa teší veľkej popularite.

Avito

Avito je najväčšia ruská inzercia, ktorú paradoxne založili dvaja švédski podnikatelia.

Rambler

Rambler.ru bol kedysi najväčší ruský internetový vyhľadávač, ale túto pozíciu lídra bohužiaľ stratil po vstupe Yandexu na trh. Z pohľadu ruského internetu sa jednalo o službu, ktorá nebola natoľko inovatívna ako Yandex, a málo sa o svoje služby starala. Dnes má Rambler na svojom portfóliu štandardné vyhľadávanie, novinky, e-mail, zoznamku, horoskopy i finančné či realitné portály. Dá sa povedať, že Rambler je veľmi podobný českému Seznamu.

18.03.2016

Komentáře