Menu

Ťahák: 12 klávesových skratiek, ktoré vám uľahčia život nielen v práci

Autor Iveta Nečesalová Iveta Nečesalová

Keď sa dá niečo robiť jednoduchšie, robte to tak. A presne toto platí pre klávesové skratky. Niektoré možno poznáte, iné začnete po prečítaní článku používať a nebudete si ich môcť vynachváliť.

Prečo sú klávesové skratky super?

Skratky sú tu na to, aby ste vôbec nemuseli pokladať ruku na myš a urýchlili si prácu na počítači bez straty dát. Klávesových zlepšovákov je, samozrejme, celá rada, my sme pre vás vybrali tie najužitočnejšie, ktoré sami používame. Na konci článku si infografiku môžete stiahnuť a zavesiť hneď vedľa monitora. Dosť rečí, ideme na to.

P + F12 – skratka, ktorá nahradí „uložiť ako“. Rýchlo a jednoducho.

Windows + šípky – vďaka tejto skratke zmenšíte akékoľvek okno a posuniete ho kam potrebujete. Vyhnete sa tým zdĺhavému prepínanie medzi oknami myšou.

Alt Gr + V – možno je to otrepaná skratka pre zavináč, ale v zozname nesmie chýbať.

Ctrl + Shift + V – zmaže formátovanie a vy text uložíte v základnom nastavení.

Ctrl + Shift + T – už sa vám stalo, že ste si zavreli prehliadač a márne potom premýšľali, kde že ste to vlastne boli? Skratkou otvorte posledné okno v prehliadači.

Windows + L – vychytávka pre tých, ktorí sedia v kancelárii a potrebujú si odskočiť, alebo sa im za chrbtom objaví zvedavý kolega. Týmto v okamihu uzamknete obrazovku.

Ctrl + P – poslať dokument expres rekomando do tlačiarne, nebolo nikdy jednoduchšie. Klávesmi vyvoláte tlač.

Alt + šípka vľavo – v prehliadači sa dostanete o stránku späť.

Pravý Alt + X – táto skratka sa vám bude hodiť pri práci na sociálnych sieťach. Napíšete ňou hashtag.

Windows + E – otvorí vám Prieskumníka.

Ctrl C + Ctrl V – kto niekedy robil seminárnu prácu v škole, pozná tento zlepšovák veľmi dobre. Skratkou Ctrl + C skopírujete text a pomocou Ctrl + V ho vložíte, kam potrebujete.

Alt + F4 – skratka zavrie aktuálnu úlohu, s ktorou pracujete.

Windows + PrtSc – ak potrebujete urobiť snímku obrazovky, tieto klávesy ju nielen vytvoria, ale tiež automaticky uložia vo formáte PNG do priečinka Obrázky.

Stiahnite si ťahák na skratky:

 

03.04.2018

Komentáře